Jak radzić sobie z atakami nerwicy lękowej?

Witam cierpię na nerwice lękowa pojawiają sie u mnie duszności ciągła potrzeba nabierania powietrza uczucie ze sie usłudze podczas ataków.... wspomnę ze serce ok {lekka tachykardia} na tle nerwowym płuca tez wporządku lekarz zalecił bieganie czy to faktycznie pomaga na te duszności?co robić gdy taki atak sie pojawi?prosze o pomoc
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam,

opisane przez Panią objawy sugerują zaburzenia nerwicowe z napadami lęku. Oczywiście aktywność fizyczna w każdym przypadku jest wskazana. Zbyt długa hiperwentylacja podczas napadów paniki może wywołać zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Dlatego dobrze byłoby starać się zwolnić tempo oddychania- może pomóc oddychanie przez papierową torbę lub złożone dłonie. Dzięki temu zwiększy się stężenie dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu, co nie pozwoli na zbyt szybkie obniżanie się jego stężenia w organizmie oraz nie dopuści do utraty przytomności.
Zalecałbym zasięgnięcie porady lekarza psychiatry- istnieją leki przeciwlękowe skuteczne w ograniczaniu ilości i natężenia napadów lęku, dobre rezultaty długoterminowe przynosi również psychoterapia

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty