Jak radzić sobie z długotrwałymi zaparciami?

Witam, mam nieco wstydliwe pytanie. Od kilku lat niestety mam duży problem z zaparciami. Problem jest na tyle duży, że jestem zmuszona pomóc sobie w wypróżnieniu się ręką. Czasami miewam również biegunki, bule brzucha raczej nie występują. Zdaje sobie sprawę, że to złe podejście, ale wstydzę się iść do lekarza. Czy istnieje jakiś sposób aby poprawić pracę jelit nie faszerując się lekami? Oraz czy ingerowanie samemu w wypróżnianiu się może nieść za sobą jakieś konsekwencję zdrowotne? Boje się schorzeń typu rak jelita czy wypadnięcie jelita.. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Podstawą w walce z zaparciami jest prawidłowa dieta, bogata w błonnik (ale to Pani na pewno wie). Być może niektóre rodzaje probiotyków mogą pomóc. Ale jednak warto udać się z tym schorzeniem do lekarza, ponieważ w takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności wykluczyć jakieś poważne dolegliwości np. guzy jelit.