Jak radzić sobie z podrażnieniem gardła przy refluksie?

Dzień dobry, mam pytanie, od 2 lat choruje na refluks żółciowy oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Mimo prób leczenia codziennie rano odczuwam podrażnienie w gardle. Ostatnio pojawił się również ból po prawej stronie brzucha, jakby ból wątrobowy (co odczuwam z rożnym nasileniem jako kłucie, czasem również przy wstawaniu jako ucisk). Towarzyszą temu regularne biegunki oraz od dłuższego czasu ból za mostkiem, czasem w okolicach szczytów płuc. Chciałabym zapytać czy bóle te ciągle mogą być związane z refluksami? Miałam wykonane USG brzucha 4 tygodnie temu, które nie wykazało nieprawidłowości. RTG klatki piersiowej wykonywano u mnie natomiast w marcu tego roku, również gdzie stwierdzono - "drobne bliznowate pasemka w okolicach szczytów płuc, o bliznowatym charakterze, poza tym płuca bez zmian ogniskowych). Chciałbym zapytać czy istnieje obecnie możliwość pojawienia się zarówno wątrobowych od refluksu żółciowego, jak również podczas podrażniania przełyku - powikłań w płucach? Obawiam się tego, nie chciałabym jednak póki co wykonywać kolejny raz RTG klatki piersiowej, ponieważ 4 tygodnie wykonywano u mnie skopię przełyku. Będę wdzięczna za odpowiedź i ewentualną radę.

Lek. Tomasz Budlewski

a kiedy była ostatnio gastroskopia? wskazana wizyta u gastroenterologa i pulmonologa, po konsultacjach będzie można coś więcej powiedzieć.

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.