Witam,
krwiak pod paznokciem to wylew krwi, który bardzo często powstaje na skutek urazu. Taki stan nie wymaga leczenia, jeżeli krwiak jest drobny. Wówczas nie pozostaje nic innego jak czekać, aż krwiak sam się wchłonie. Może to trwać tyle czasu, ile rośnie paznokieć.
W przypadku większych zmian, zajmujących więcej niż połowę paznokcia, polecana jest konsultacja z chirurgiem. Duże zmiany wymagać mogą interwencji chirurgicznej polegającej na uwolnieniu zalegającej krwi, a czasem nawet i samego paznokcia. Ważne jest bowiem, aby nie dopuścić do zakażenia.
Z interwencją chirurga wiąże się również antybiotykoterapia, a niekiedy dodatkowo profilaktyka przed zachorowaniem na tężec.
Skoro w Pana przypadku krwiak jest na prawie całym paznokciu, proszę udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Więcej informacji na temat powstawania i leczenia krwiaków podpaznokciowych znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krwiak-podpaznokciowy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Szanowny Panie, podczas urazu doszło do wylewu krwi, spowodowanego uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Wynaczynienia spowodowały zmianę zabarwienia płytki a zgromadzona krew wywiera nacisk na tkanki powodując ból.
Duże krwiaki podpaznokciowe bardzo często dają dolegliwości bólowe. W przypadku mniejszych krwiaków paznokieć uszkodzony powoli zrasta a krwiak zazwyczaj wchłania się samoistnie.
Czas odrastania całego paznokcia u stopy waha się od 12 do 18 miesięcy. Krwiaki o dużych rozmiarach mogą powodować samoistne rozwarstwianie się płytki paznokciowej, a w niektórych przypadkach mogą powodować oddzielenie się całego paznokcia od łożyska tzw. onycholizę. Następstwem takiego stanu jest „zejście paznokcia”.
Zalecam jak najszybszą konsultację w gabinecie podologicznym w pobliżu Pana miejsca zamieszkania celem oceny stanu paznokcia. Podolog zaproponuje odpowiednie działania.
Życzę dużo zdrowia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pozbyć się tego krwiaka ze stopy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy takie zmiany na paznokciach to coś groźnego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- O czym świadczy taki wygląd paznokcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Odejście paznokcia po krwiaku podpaznokciowym – odpowiada Dr hab. n. med. Michał Sobjanek
- Zasinienie paznokcia a krwiak – odpowiada Lek. Nina Uszkiewicz
- Krwiak i odklejenia paznokcia – odpowiada Dr n. med. Marek Rawski
- Co mogą oznaczać te czarne zmiany na paznokciach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może oznaczać ta czarna plamka na paznokciu? – odpowiada Mgr Martyna Dudzińska
- Krwiak pod żołędzią – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Niepokojące ciemne plamy na paznokciach – odpowiada Mgr Iwona Jakubiak
artykuły
Krwiak podpaznokciowy - wygląd, powstawanie krwiaka, leczenie
Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi
Czarny paznokieć - najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie
Czarny paznokieć to najczęściej niegroźny krwiak p
Onycholiza paznokci - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Onycholiza to odklejenie się płytki paznokcia od ł