Czy takie zmiany na paznokciach to coś groźnego?

Dzień dobry chciałbym spytać odnośnie paru plamek na moich paznokciach na dużych palcach u stopy. Na lewej stopie na dużym palcu jest tylko jedna, ale na dużym palcu prawej stopie jest kilka takich kropek/plamek o średnicy każda 1mm w odległości od siebie około 1mm o kolorze czarnym na niedużym obszarze paznokcia zaraz przy górze paznokcia. Nie pamiętam żebym ostatnio się gdzieś uderzył, ale niestety nie zwracałem na to uwagi ponieważ byłem przyzwyczajony do jakich krwiaków/siniaków na paznokciach z powodu gry w piłkę nożną lecz od roku już nie gram i dopiero wczoraj się przyjrzałem się dokładniej tym plamkom. Dołączam link do zdjęć moich paznokci: https://zapodaj.net/8d2355cd6a100.jpg.html Prosiłbym o zapoznanie się z treścią mojego zapytania i zdjęciami i odpowiedź co to może być i czy to groźna zmiana, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety trudno ocenić czym spowodowane są zmiany na pańskich paznokciach. Tylko dermatolog jest w stanie postawić diagnozę i dobrać leczenie, jeśli będzie ono konieczne. Najczęstszą przyczyną przebarwień i zmian na paznokciach jest grzybica – powoduje zabarwienie płytki na żółto oraz sprawia, że paznokcie są kruche, łamliwe, często rozdwajają się. Inne zmiany tego typu powodują bakterie i wtedy płytka może mieć kolor zielony. Poza schorzeniami wynikającymi z infekcji grzybiczej lub bakteryjnej do chorobowych zmian w obrębie paznokcia może dochodzić wskutek urazu mechanicznego – nie zawsze wyjątkowo bolesnego, który zapada w pamięć. Wystarczą źle dobrane buty, by paznokcie u stóp zabarwiły się na fioletowo. I wreszcie – wygląd paznokci niestety może świadczyć o stanie zdrowia i przebytych chorobach, takich jak choroby nerek, płuc, a nawet cukrzyca. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/przebarwienia-na-paznokciach. Bardzo prawdopodobne, że w pańskim przypadku owe plamki to nieszkodliwe krwiaki podpaznokciowe, spowodowane krwawieniem z naczyń włosowatych. Gdy są niewielkie, ustępują samoistnie i nie powinny być powodem do zmartwień. O krwiakach może Pan przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/krwiak-podpaznokciowy. Proszę pamiętać, że jeżeli wygląd paznokci będzie w dalszym ciągu budził pańskie obawy, dobrze byłoby skontaktować się z dermatologiem, gdyż poza wspomnianymi przeze mnie dolegliwościami, paznokcie może dotykać kilka innych schorzeń, wymagających leczenia. Jeśli jest Pan zainteresowany, o innych chorobach płytki paznokcia przeczyta Pan w artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-paznokci-objawy-przyczyny. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.