Co mogą znaczyć takie zmiany na paznokciach?

Jakiś czas temu zauważyłem, że połowa paznokcia środkowego palca u lewej ręki ma mętny biały kolor, a paznokieć kciuka prawej ręki jest dziwnie chropowaty. Zażywam leki od psychiatry i kardiologa, a objawy na paznokciach pojawiły się stosunkowo niedawno. Czy to coś poważnego?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT około miesiąca temu

Znamiona barwnikowe - pieprzyki

Prawdopodobnie każdy z nas je ma. Mogą pojawiać się na całym ciele. Pieprzyki, bo nich mowa, są znamionami barwnikowymi. O pieprzykach opowiada dr Żurawski, onkolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

wszelkie zmiany, jakie pojawiły się na paznokciach warto skonsultować z lekarzem dermatologii. Tylko dokładna obserwacja w połączeniu z badaniami będzie mogła dać odpowiedź, co jest przyczyną tego problemu.

Czasami zmiany na paznokciach mogą oznaczać rozwijającą się grzybicę paznokci, za wystąpienie której dość często odpowiedzialne są dermatofity. W przebiegu tej choroby pacjent zauważa na płytkach paznokci m.in. przebarwienia o różnym kolorze, np. białym, żółtym lub brązowym oraz widoczne zgrubienia. Paznokcie stają się również bardziej łamliwe, osłabione itp. Grzybica paznokci często dotyka osoby o obniżonej odporności.

Leczenie tego schorzenia to często długi proces, który powinien przebiegać w konsultacji z lekarzem. Specjalista może zalecić maści przeciwgrzybicze oraz leki doustne. W trakcie terapii lepiej zrezygnować ze stosowania silnych kosmetyków do rąk, które mogłyby tylko spowodować nasilenie się zmian. Czasami zmiany na paznokciach mogą powstawać również w wyniku niedoborów witamin i minerałów.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/paznokcie-symptomy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-paznokci

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na zbliżone tematy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-paznokcie-robia-sie-biale

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-pasek-na-plytkach-paznokci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-biala-plamka-na-paznokciu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty