Co oznaczają te zmiany w obrębie paznokci?

Na trzech palcach (oprócz kciuka i małego) zrobiły mi się przy paznokciu takie górki lekko uciekające w lewą stronę, lekko bolą. Co to może być ?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Niestety na podstawie opisu trudno jednoznacznie stwierdzić co może być przyczyną Pana problemów z paznokciami. W takiej sytuacji zachęcamy do wizyty u lekarza rodzinnego, który będzie mógł ustalić przyczynę problemu lub skierować Pana na wizytę do dermatologa.

Tego typu zmiany mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Mogą być efektem urazów mechanicznych, ale również objawem różnych schorzeń czy niedoborów witamin, tj. cynku, wapnia, czy selenu. Nieleczone zmiany mogą prowadzić np. do onycholizy, czyli oddzielenia płytki od macierzy paznokcia. Do czasu wizyty u lekarza warto sięgnąć po nawilżające i wzmacniające odżywki i kremy, które przyspieszą wzrost paznokci.

W międzyczasie zachęcamy również do przeczytania artykułu na temat możliwych przyczyn pojawiania się zmian na paznokciach:

https://portal.abczdrowie.pl/bruzdy-na-paznokciach

Warto również sprawdzić jak na podobne pytania odpowiadają nasi specjaliści: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrubiona-i-pofalowana-plytka-paznokcia https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-deformacji-paznokcia-kciuka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.