Czy doszło do uszkodzenia macierzy paznokcia?

Witam serdecznie, ponad miesiąc temu wyrwał mi się z łatwością paznokieć na stopie, rana dość szybko się zagoiła. Lecz po wzroście paznokcia ani śladu nie widać. Czy w tym wypadku mogło dojść do uszkodzenia macierzy, czy może trzeba jeszcze poczekać jeszcze jakiś czas aż zacznie rosnąć? Co jeśli nie zacznie rosnąć, będzie potrzebny zabieg?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Proces wzrostu paznokcia po jego utracie może trwać różnie, w zależności od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, wiek czy nawet dieta. Paznokcie u stóp rosną zazwyczaj wolniej niż u rąk, a ich całkowity odrastanie może zająć od 6 miesięcy do nawet roku. Być może paznokieć wciąż potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie odrastania. Zalecamy obserwację miejsca przez kolejne miesiące. Jeśli nadal nie zauważy Pan wzrostu paznokcia, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub podologiem. Specjalista może zlecić odpowiednie badania, takie jak zdjęcie rentgenowskie, aby lepiej ocenić stan macierzy i okolicznych tkanek.

Jeśli okaże się, że paznokieć nie jest w stanie samodzielnie odrastać, istnieją różne metody leczenia, w tym zabiegi chirurgiczne mające na celu naprawę lub stymulację macierzy paznokcia. Lekarz może również zasugerować stosowanie miejscowych preparatów stymulujących wzrost lub inne interwencje medyczne w zależności od diagnozy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:

https://uroda.abczdrowie.pl/macierz-paznokcia

Na koniec, warto pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji stóp, aby wspierać proces leczenia i regeneracji.

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedzią specjalisty na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-uszkodzeniu-macierzy-paznokcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.