Co zrobić z tym wrośniętym paznokciem?

Witam, mam problem wrośniętego paznokcia i odłamał mi się na rogu ale chyba trochę zostało wzdłuż walu paznokciowego na którym zrobił sie taki napuchniety ale nie czerwony (taki bąbel) który boli przy dotyku tylko. I mam takie pytanie czy wymoczenie w gorącej wodzie z mydłem pomoże, tak jak sie leczy np. Zastrzał? I czy jest jakieś ryzyko poważnego zakażenia takiej rany, bo jestem w lesie na wakacjach i nie wiem jak sie z tym obchodzić? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę spróbować wymoczyć nogę, choć raczej nie będzie to miało efektu leczniczego, może natomiast przynieść ulgę lub ułatwić usunięcie fragmentu paznokcia.

Natomiast wrośnięty paznokieć jest zdecydowanie wskazaniem do odwiedzenia lekarza – chirurga lub podologa. Jeżeli w tym momencie nie ma Pan możliwości skonsultowania się ze specjalistą, to może Pan poszukać pomocy w aptece – na rynku dostępne są płyny na wrastające paznokcie. Jeśli jest Pan zainteresowany, to odsyłam do lektury naszego artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/wrastajace-paznokcie.

Proszę również pamiętać, że zaczerwienienie, obrzęk czy pojawienie się rany może oznaczać stan zapalny, wymagający nawet leczenia antybiotykiem. Z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia, a co za tym idzie zakażenia rany, należy bacznie obserwować miejsca wrastania paznokcia i w razie potrzeby skonsultować się z internistą.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/paznokcie-u-stop-domowa-pielegnacja-pedikiur-wrastajacy-paznokiec-grzybica-paznokci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.