Jak leczyć te bruzdy na paznokciach?

Mam u rąk paznokcie na których występują pionowe bruzdy i pękają pionowo nie mam pojęcia gdzie mam się udać i co z tym zrobić wygląda okropnie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu. Niestety na podstawie wyłącznie tych informacji trudno jednoznacznie stwierdzić co dokładnie oznaczają te zmiany. Najlepiej będzie, jeśli z tymi dolegliwościami uda się Pani do dermatologa. Lekarz będzie mógł bezpośrednio obejrzeć te bruzdy i w razie potrzeby zlecić jakąś dodatkową diagnostykę. Następnie w oparciu o te badania określi źródło tych problemów i dobierze najlepsze metody lecznicze.

Czasami taki stan jest spowodowany grzybicą paznokci. W jej przebiegu na płytkach mogą pojawić się różne nieestetyczne zmiany. Pacjent może zauważyć różne zgrubienia i przebarwienia o różnym kolorze, np. białym lub brązowym. W takim przypadku paznokcie stają się również bardziej łamliwe.

Leczenie grzybicy to często powolny proces, który wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Pierwsze zadowalające rezultaty mogą być widoczne dopiero po dłuższym czasie. W takim przypadku lekarz może zlecić stosowanie różnych preparatów miejscowych na skórę. Poza tym pacjent musi pamiętać także o prawidłowej higienie rąk. Do czasu wizyty u lekarza lepiej też nie stosować środków na własną rękę, które mogłyby tylko pogorszyć Pani stan.

Więcej informacji na temat chorób paznokci można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-paznokci

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-paznokci

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-pionowych-bruzd-na-paznokciach-u-rak

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pozbyc-sie-poprzecznych-bruzd-na-paznokciach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.