Jak rozległy był ten zawał i w ilu % może być uszkodzone serce - czy to był groźny zawał?

Rozpoznanie: Zawał serca bez przetrwałego uniesienia odcinka ST-NSTEMI. Angioplastyka gałęzi międzykomorowej przedniej z implantacja stentu. Hiperlipidemia mieszana. Troponina I: 1,24ng/ml;(n<0,01) Ekg przy przyjęciu RZM 75/min. Lewogram. Ujemne T w V1-V3. Wypukłe uniesienie ST 0,5 mm w V4. Ekg przy wypisie :Lewogramrytm zatokowy62/min, ujemne niesymetryczne załamki T w V1-V4, poziome obniżenie ST o 0,5-1mm w V2-V3, niepatologiczne załamki Q w I a vl. sinistrogyria. Koronarografia: Gałąź międzykomorowa przednia przechodzi za koniuszek serca. Oddaje 1 rozgałęziona gałąź diagonalną. W odcinku początkowym jest zwężona 95% z przejaśnieniem TIMI3. W odcinku środkowym most mięśniowy zaciskający naczynie w skurczu 30%. Drobne ściany przyścienne. Kwalifikacja PCI LAD prox. Bezpośrednia implantacja stentu Volo 3.5x15 mm 14-16 atm.  Drugie przyjęcie na oddział Rozpoznanie:Ekg przy przyjęciu. lewogram, rytm zatokowy miarowy 68/min. Niepatologiczny załamek Q w I, a VL. Poziome obniżenie odcinka ST w V1-V3 (o 2mm) Ekg przy wypisie: lewogram, rytm zatokowy miarowy, 74/min, ujemne załamki T w V2-V3, płaskie załamki T w aVL. Koronarografia. W segmencie początkowym widoczny jest prawidłowo rozprężony stent wieńcowy z rozlaną restenozą zwężającą światło naczynia max 99%. W odcinku środkowym jest zwężona ok. 40%. Napływ do naczynia opóźniony pokazuje się również od PTW. Kwalifikacja: PCI LAD ISR. Implantacja stentu Promus 3,5x18 ciśn. 14 atm. Mam nadzieje, że co najważniejsze napisałam. Z góry dziękuje za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie!
Z przytoczonych wyników badań wynika, że doszło do rozległego zawału przedniej ściany serca. Tętnica doprowadzająca krew już u samego początku była zwężona krytycznie. Z tego tez powodu zdecydowano się na założeniu stentu. Z Pani opisu wynika, że zabieg musiał zostać powtórzony ze względu na następcze ponowne zwężenie tętnicy.

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę zauważyć, że nie ma "bezpiecznych zawałów". Ostre zespoły wieńcowe, bo tak właściwie należy je nazywać są stanem bezpośredniego zagrożenia. Są one także często powikłane wieloma innymi zaburzeniami czy chorobami obniżającymi jakość życia.
Mówi się, że po zawale zaczyna się życie na nowo. Konieczna jest bowiem diametralna zmiana trybu życia. Należy zmodyfikować swoją dietę (najchętniej na dietę śródziemnomorską), zwiększyć aktywność fizyczną, odstawić używki. Konieczne jest także stałe przyjmowanie leków.

Pozdrawiam