Jak rozróżniać hemoroidy od brodawek odbytu?

Jak odróżnić hemoroidy od brodawek wokół odbytu? Czytałem, że wirus odpowiedzialny za brodawki/kłykciny może przedostać się tylko podczas seksu analnego. Z racji iż takiego nie uprawiam byłem przekonany, że to nawrót hemoroidów i stosowałem maść Procto-hemolan, ale zmiana nie ustąpiła. Skóra wokół jest jakby twardsza i sucha i czasem pojawia się świąd. Dodam, że przez niezbyt zdrowe, nieregularne odżywianie (różne godziny, porcje,) miewałem biegunki i zaparcia (stąd też były hemoroidy). Partnerka od kilku lat walczy z kurzajką na stopie - czy to ten sam wirus i mogłem go jakoś przenieść?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Opisane przez Pana dolegliwości przemawiają raczej za zapaleniem odbytu dodatkowo z obecnym fałdem okołoodbytniczym. Nie wykluczone, że naprzemienne biegunki i zaparcia mogą świadczyć o toczącym się procesie również w obrębie jelita (tzw. mikroskopowe zapalenie jelit). Obydwa schorzenia często współwystępują. Przyczyną zapalenia odbytu (Anusitis) może być etiologia autoimmunologiczna - jak w mikroskopowym zapaleniu jelit, ale również zdarzyło mi się prowadzić pacjentów, u których za takie dolegliwości było odpowiedzialne uczulenie na któryś ze składników pokarmowych, w tym również konserwantów. Inną możliwą przyczyną jest obecna niewielka zakrzepica przeżna - zakrzepica niewielkich rozmiarów najczęściej nie daje dolegliwości a jedynie nieznaczy obrzęk i świąd

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. +48 22 820 90 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. +48 71 70 70 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl