Jak rozumieć opis badania EEG u 14-letniej córki?

"Zapis wykonano w czuwaniu. Czynność podstawowa w okol. ciemieniowo-potylicznych składa się z fal alfa 9-10 Hz o ampl. do 70 uV. Rz-zaznaczona. Zapis o zmianach rozsianych w okol. centralno-skroniowych /środek i tył/ - obustronnie, pod postacią poj. fal ostrych, poj. i grup fal wolnych 5-7 Hz o ampl. do 70uV, uogólniajacych się. Hw i Fst-bez istotnego wpływu na zapis". Badanie wykonano ze względu na długotrwałe i bardzo często występujące silne bóle głowy /często w okolicy skroniowej/ i dwa zasłabnięcia.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie EEG jest badaniem niespecyficznym i przy nieprawidłowym obrazie może nie być żadnych dolegliwości klinicznych i odwrotnie. Powyższy wynik sugeruje, że mogą być jakieś odchylenia, dlatego proponuję wykonanie badanie RM głowy w celu dalszej diagnostyki. Niestety nie wiem, czy były odchylenia w badaniu neurologicznym.

Po badaniu obrazowym i zebraniu dokładniejszego wywiadu w związku ze wspomnianymi zasłabnięciami, rzeczywiście będzie trzeba rozważyć, czy można te incydenty potraktować jako incydenty napadowe i włączyć leczenie przeciwpadaczkowe - istnieje taka ewentualność.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

A jakie są dokładnie objawy neurologiczne,jakie dolegliwości, Zasada jest taka, że nie leczymy zapisu ale chorego,decyduje stan kliniczny. Wiadomo, iż 30 procent zdrowej populacji ma nieprawidłowy zapis EEG . Proszę zachować spokój.