Opis wyniku eeg

Dziś odebrałam wynik eeg i chciałabym wiedzieć, czy mam się zacząć martwić. Powodem pójścia na badanie były bardzo częste bóle i zawroty głowy, zaburzenia mowy oraz światłowstręt. Oto wynik badania: Badanie wykonano w czuwaniu, z krótkimi okresami lekkiej senności. Zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa, w okolicy ciemieniowo-potylicznej składa się z rytmu alfa 10-11 Hz, o ampl. do 55 uV, z nałożonymi seriami niskonapięciowych fal beta, dominującymi w okolicach czołowych. RZ jest wyrażona. W okolicach skroniowych obustronnie, ze zmienną przewagą stron, czasami w sposób uogólniony, napadowy, wielokrotnie, częściej w czasie HW, zarejestrowano, zwykle pojedyncze wyostrzone fale 7-8 Hz, rzadko theta 6 HZ o ampl. do 80 uV. FS bez istotnego wpływu na zapis. Orzeczenie: Zapis z dyskretnymi cechami nieprawidłowymi w okolicach skroniowych, z tendencją do uogólniania się z zaznaczonym charakterem napadowy. Będę wdzięczna za fachową ocenę. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podany wynik badania EEG zgodnie z orzeczeniem, jest nieznacznie nieprawidłowy i wskazuje na występowanie podczas hiperwentylacji krótkotrwałych, ogniskowych wyładowań o charakterze najprawdopodobniej padaczkowym, bez tej tendencji po fotostymulacji. Wskazana jest konsultacja z neurologiem, w celu uzupełnienia wywiadu  - jak wyglądają wspomniane przez Panią zaburzenia mowy oraz należy się upewnić, czy na pewno nie występują u Pani inne incydenty, mogące wskazywać na napady padaczkowe - np. krótkotrwałe „wyłączenia”, „zacinania  się” podczas rozmowy.

Opisane odchylenia w badaniu mogą również występować w przebiegu migreny - na podstawie samego eeg nie można rozpoznać padaczki. W przypadku pozytywnego wywiadu w kierunku incydentów napadowych -  być może trzeba będzie rozważyć włączenie leków przeciwpadaczkowych, jeżeli natomiast wywiad będzie wskazywał jednak na migrenę, postęowanie będzie typowe dla migreny. Decyzję taką podejmie neurolog po zbadaniu Pani, po wspomnianym uzupełnieniu wywiadu i zapoznaniu się z wykonanymi badaniami dodatkowymi - wskazane jest wykonanie badania obrazowego głowy.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

A jakie są dokładnie objawy neurologiczne,jakie dolegliwości, Zasada jest taka, że nie leczymy zapisu ale chorego,decyduje stan kliniczny. Wiadomo, iż 30 procent zdrowej populacji ma nieprawidłowy zapis EEG . Proszę zachować spokój.