Jak rozumieć taki wynik RTG klatki piersiowej 54-latki?

Dzień dobry. Mam 54 lata. Bardzo proszę o interpretację wyniku usg klatki piersiowej. " sylwetka sercowo -naczyniowa w granicach normy. Miażdżycowo wysycony łuk aorty. Zmiany zwyrodnieniowe i prawostronna skolioza odcinka piersiowego kręgosłupa. Czy wskazane były by jakieś dodatkowe badania. Czy jest się czym martwić?

Nie napisała Pani z jakiego powodu wykonano badanie, a to najistotniejsza informacja przy udzielaniu odpowiedzi.

Skrzywienie kręgosłupa wymaga zazwyczaj rehabilitacji i ćwiczeń wzmacniających korpus. Najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty.

Z kolej miażdżyca w łuku aorty świadczy najpewniej o miażdżycy uogólnionej, czyli obecności kompleksów tłuszczowo-wapniowych w ścianach naczyń krwionośnych. Grozi to m.in. zawałem lub udarem. Powinna Pani oznaczyć stężenie cholesterolu, LDL, HDL oraz trójglicerydów (skierowanie może Pani uzyskać w swoim POZ). Wynik należy skonsultować z lekarzem. W celu spowolnienia postępu miażdżycy należy rzucić palenie.