Co oznacza opis RTG klatki piersiowej u 64-latki?

Witam. Mam 64 lata. Posiadam stymulator serca. Ostatnio zrobiłam RTG klatki piersiowej w opisie pisze że płuca w normie w aorcie piersiowej zwapnienia w ścianie Łuku. M-c temu miałam koronarografie wynik bez istotnych zwężeń. W ECHU lekarz również stwierdził blaszki miażdżycowe w łuku aorty. W aorcie zwapnienia i blaszki a w tęt.wieńcowych nie? Czy jestem zagrożona zawałem lub udarem? Jestem po kilkukrotnych incydentach TIA.

Ma pani miażdżycę. Bardzo dobrze, że badanie koronarograficzne wyszło negatywnie i nie stwierdzono istotnych zwężeń. Ze względy na to, że miała pani TIA i zmiany miażdżycowe w innych miejscach trzeba panią zakwalifikować do osób o bardzo dużym ryzyku zawalu serca. Konieczna profilaktyka. Oznacza ona konieczność odpowiedniej diety np, śródziemnomorskiej i jak największej ilości ruchu. Stosuje się także profilaktycznie leki. W zasadzie wszyscy jeśli nie ma p-wskazań powinni dostać aspirynę w małej dawce 75 mg dziennie i statynę czyli lek p-cholesterolowy w takiej dawce żeby obniżyć LDL cholesterol poniżej 50 mg/dl lub o polowe wartości wyjściowej. Oczywiście trzeba stosować leki związane z chorobą serca i mózgu, o których pani pisze. Pozdrawiam.