Co oznacza RTG płuc u 80-latki?

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyniku badania RTG płuc 80-letniej kobiety. Serce powiększone – lewokomorowe. W łuku aorty zwapnienia miażdżycowe. Przy dolnych biegunach zmiany włókniste, poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych prawidłowo upowietrznione. Jamy opłucnowe wolne. Najbardziej niepokoją mnie te zwapnienia miażdżycowe w łuku aorty – proszę o informację czy są to groźne zmiany. Leczę się na nadciśnienie oraz przeciwzakrzepowo (migotanie przedsionków) – leki xarelto 15 mg oraz betaloc 100 mg. Dziękuję za pomoc.

Dzień dobry, widoczne w Pani RTG zwapnienia miażdżycowe są często opisywaną zmianą u osób po 65rż. Jest to naturalna konsekwencja miażdżycy. Zmiany takie pozostaną już z Panią na zawsze, nie da się z nimi nic zrobić. Z drugiej strony nie są jednak bardzo niepokojącym znaleziskiem. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe leczenie zaburzeń lipidowych (podwyższonego poziomu cholesterolu), co pomoże zmniejszyć ryzyko powikłań miażdżycy (jak zawał serca, udar mózgu). Wynik należy skonsultować z lekarzem, który ma dostęp do Pani dokumentacji medycznej (optymalnie z lekarzem kierującym na badanie).