Jak samodzielnie założyć tutor gipsowy na nogę?

Jak samodzielnie założyć tutor gipsowy na nogę? Czy wystarczy warstwa waty opatrunkowej przytrzymana dzianym bandażem i na to jedna warstwa opaski gipsowej, czy tych warstw musi być więcej, aby skutecznie usztywnić uszkodzony staw (więzadło boczne piszczelowe)? Zmuszona jestem założyć gips samodzielnie, jako że w moim szpitalu lekarze nie chcą leczyć nawet złamań, a na prywatne leczenie mnie nie stać. Nie mogę stanąć na nogę, a kolejka u ortopedy zajęta do października.
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam! Zdecydowanie nie powinna Pani samodzielnie zakładać usztywnienia gipsowego. Oprócz ilości warstw opatrunku ważne jest również m.in. odpowiednie ustawienie kończyny. Proszę skorzystać z porady specjalisty ortopedy. Istnieje prawdopodobieństwo, iż w opisanej sytuacji usztywnienie gipsowe nie jest najlepszym rozwiązaniem.