Jak schudnąć skutecznie, zdrowo i tanio?

Mam 19 lat. 160cm wzrostu i103kg. W moim życiu przechodzę teraz przez duże stresy np.matura. W wieku 10 lat przytyłam 25kg w ciągu miesiąca. Nie wiem z jakiego powodu. Nie stać mnie na dietetyka. Przyznam się szczerze że mam wielkie problemy z bezsennością więc odsypiam w ciągu dnia. Poza tym jestem bardzo ograniczona fizycznie bo nie mam czasu na ćwiczenia. Brak czasu wpływa także na regularność mojego jedzenia. Nie zależy mi by schudnąć szybko, ale skutecznie, zdrowo oraz tanio. :D

Witam serdecznie,
Widzę, że przy młodym wieku są u Pani duże ograniczenia czasowe. Niestety ale jeśli zależy Pani na ubytku wagowym, a przede wszystkim ubytku tkanki tłuszczowej to należy po pierwsze zadbać o regularne posiłki w ciągu dnia. Powinno ich być 5 o stałych ustalonych porach z przerwami ok. 3 godziny. Pierwszy posiłek najpóźniej do godziny po wstaniu, a ostatni do 18:00-19:00, nie później. Nie ukrywam że aktywność byłaby tu ogromnym plusem, nie musi być codzienna ale 2-3 razy w tygodniu to niezbędne minimum. Przy tym wszystkim należy wypijać odpowiednią ilość płynów, min. 1,5-2 litry.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Małgorzata Ledwoń

Witam! Ubytek masy ciała powinien mieścić się w granicy 0,5-1,0 kg tygodniowo. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam.Trzeba tak planowac posiłki aby były one wartościowe i dostarczały organizmowi wszystkich składników odżywczych, wówczas będzie również prawidłowa przemiana materii. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków). W jadłospisie uwzględnić należy produkty tj. produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonikach, tłustych gatunkach mięs itp.) Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów. Unikać potraw smażonych lub pieczonych tradycyjnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczów stosowanych do ich przygotowania. Zaleca się pieczenie w folii aluminiowej, rękawie, na grilu, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, Wyeliminować doprawianie potraw zasmażkami, śmietaną czy mąką. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka gdyż dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Trzeba również ograniczyć spożycie soli, które nie powinno przekraczać dziennie 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów głodu. Kolację jemy 2 godziny przed snem i nie można zapominać również o 1,5-2 l wody dziennie. Należy również wprowadzić aktywnością fizyczną. Pozdrawiam.