Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz
33 poziom zaufania

Zdrowe odżywianie opiera się na zasadach regularności (4-6 posiłków co 2-max 4 godziny), umiarkowania (nie przejadanie się i nie głodzenie), urozmaicenia (różne grupy produktów w posiłkach, wg piramidy żywienia), unikania (nadmiaru produktów z białej mąki, białego cukru, soli i alkoholu), użycia właściwych technologii (np. gotowanie na parze). Przykładem zdrowej diety jest np. dieta śródziemnomorska. U podstawy zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak to jest z tym zdrowym odżywianiem?

Stosowałam beznadziejną formę odchudzania się. Myślałam, że głodzenie się będzie dobre, ale teraz już wiem, że spowalnia metabolizm, wyniszcza organizm. Nie mam miesiączki już od 5 miesięcy. Chcę się zacząć normalnie odżywiać. Przed rozpoczęciem diety ważyłam ok. 50 kg przy wzroście 166 cm. Po "kuracjii" ważyłam niecałe 40 kg. Teraz ważę ok. 43 kg. Znam piramidę zdrowego odżywiania na pamięć, ale i całe tabele kalorii, dlatego boję się, że jeżeli zacznę jeść mięso wieprzowe, chleb pełnoziarnisty, kasze, ryż, jajka to dostarczę organizmowi bardzo dużo kalorii. Boję się, że wrócę do poprzedniej wagi. Co mam zrobić?
ponad rok temu

Witam,

Myślę, że warto zdobyć się na rozmowę z rodzicami.
Jeśli rzeczywiście obsesyjnie myślisz o kilokaloriach, martwi Cię każdy kilogram i koniecznie chcesz chudnąć, dobrze byłoby skonsultować się ze specjalistą psychologiem.
Nie zrozum mnie źle, ale nie można lekceważyć sygnałów, jakie wysyła Ci ciało.
Zanik miesiączki jest komunikatem "Twój organizm jest wycieńczony dietami".
Niezbędna będzie wizyta u ginekologa/endokrynologa.
Najprawdopodobniej głodówki doprowadziły do rozchwiania równowagi hormonalnej Twojego organizmu.
Nie bagatelizuj tego, proszę.
Powinnaś realizować zalecenia zawarte w Piramidzie IŻŻ- http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Zadać pytanie psychologowi możesz na www.abcanoreksja.pl

Pozdrawiam ciepło i proszę abyś jak najszybciej udała się do lekarza i porozmawiała z rodzicami
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy zdrowo się odżywiam?

Witam! Zastanawiam się, czy moje odżywianie jest normalne. Na śniadanie zjadam ser biały 0% i mleko, także mleko 0%, czasem zjem chleb pełnoziarnisty, ser żółty, pleśniowy etc., muesli, kaszę z mlekiem, jajecznicę, nie jem mięsa, czasem ryby. Na obiad jadam warzywa gotowane, duszone, surowe oraz czasami sięgam po owoce. Dużo się ruszam, mam bardzo dużo energii i żadnych problemów z przyswajaniem wiedzy, nie wypadają mi włosy, ani nie jestem osłabiona fizycznie. Mam 23 lata 163 cm, ważę ok. 45 kg. Dodam, że nie chcę przytyć, akceptuję się w pełni. Moim zmartwieniem jest, czy mam dużo witamin, czy nie przytyję. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Twój wskaźnik masy ciała (BMI) ma bardzo niską wartość – 16,9 kg/m2. Anoreksję rozpoznaje się przy wartościach niższych niż 17,5 kg/m2. Jest więc bardzo prawdopodobne, że cierpisz na anoreksję. Dość znaczące jest to, że co prawda ,,akceptujesz siebie w pełni" ale, jak rozumiem, pod warunkiem, że nie przytyjesz. Tymczasem zdecydowanie powinnaś przytyć kilka kilogramów (do np. 52-53 kg).
Jeśli tego nie akceptujesz, powinnaś przeczytać artykuły na temat anoreksji, jej powikłań i leczenia w naszym serwisie i zgłosić się do psychiatry.
Twoja dieta zawiera zbyt małą ilość kalorii oraz produktów bogatych w żelazo.
Wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia krwi i poziom żelaza), aby sprawdzić, czy nie masz anemii.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty