Jak się pozbyć piasku na nerkach?

Dzień dobry! Na jednym z badań wyszło mi, że mam piasek na nerkach, Pani kardiolog zalecila pic dużo wody i teraz takie pytanie: czy ja powinnam wybrać się na wizytę do lekarza specjalisty (czyli urologa?) w celu podjęcia leczenia czy pić wodę i to wystarczy? dziękuję bardzo za pomoc!

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli nie doszło do wystąpienia kolki nerkowej (bólu w okolicy lędźwiowej, promieniującego do podbrzusza i narządów płciowych, bardzo mocnego, przebiegającego z nudnościami lub wymiotami), to urolog niewiele pomoże. Zalecenie picia dużej ilości wody (2-2,5 litra dziennie) jest jak najbardziej wystarczające. Dodam, że warto wybierać wodę ubogowapniową (wapń jest częstym składnikiem tworzących się kamieni nerkowych) i bogatomagnezową (magnez hamuje powstawanie kamieni nerkowych). Ponadto należy wykonać kontrolne USG nerek za okres około 6 miesięcy. W razie wystąpienia dolegliwości jakie opisałem wyżej polecam jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Pozdrawiam i życzę zdrowia.