Czy z piasku w nerkach mogą powstać kamienie?

Dzień dobry, mam pytanie czy piasek na nerkach moze się przerodzić w kamienie nerkowe? czy można temu zapobiec bez leków?

"Piasek" to nie jest określenie medyczne - zwykle określa się tak kryształy, których nie można uwidocznić w badania obrazowych (USG, RTG, tomografia) bo są zbyt małe. A jeśli są tak małe to można je "wypłukać" - duża podaż płynów zwłaszcza wieczorem, wody mineralne (Jana i/lub Dąbrówki), leki ziołowe wspomagające wydalanie złogów - jest ich dużo, bez recepty, skuteczność każdego z nich podobna - konsultacja farmaceuty w aptece. Oczywiście piasek może być podłożem i jądrem późniejszego kamienia - jak każdy kryształ.Pozdrawiam rh