Jak skutecznie leczyć przepuklinę rozworu przełykowego?

Witam, mam silne objawy przepukliny roztworu p. tzn. ciagle odbijanie z zaladka, ucisk na klatke piersiowa (czuje kulkę), cofanie sie kwasu, odbijanie sie jedzeniem. Nie moge spac, wpadlem w depresje. Mysle ze nie ma dla mnie ratunku, bo nawet operacja moze malo pomoc. Nie bylem jeszcze u lekarza, ide za tydzien. Ale Proszę specjaliste o wydanie opinii. Czy z tą przepuklina mozna zyc? Najgorsze jest to ze sam sie jej nabawilem jedzac na sile zupe w bardzo bardzo silnym stresie. Blagam o pomoc.

Silny stres, a szczególnie jedzenie w jego trakcie powoduje właśnie takie objawy. Osobiście polecam zmienienie nawyków dotyczących jedzenia. Ponadto, może Pan zapytać specjalisty o test helicobacter pylori - są to bakterie przewodu pokarmowego, które często powodują takie właśnie objawy. Osobiście polecam treningi relaksacyjne i oddechowe (celem redukcji stresu, a przez to zmniejszenie wydzielania się kwasu w żołądku i złagodzenie objawów) oraz zmianę stylu życia na mniej nerwowy. Lekarz pierwszego kontaktu może też polecić Panu leki osłonowe żołądka z grupy IPP, które też mogą złagodzić objawy. Jednak na dłuższą metę, najbardziej skuteczne jest po prostu unikanie stresu i nerwów, zwłaszcza podczas jedzenia.

Dzień Dobry Panu,

Chcę Panu powiedzieć, że zawsze jest rozwiązanie.
Specjalistycznej odpowiedzi na Pana pytanie, udzieli Panu gastroenterolog

Z mojej strony myślę, że pomocna byłaby dla Pana medytacja, techniki relaksacyjne, które pozwoliłyby w miarę skutecznie radzić sobie z symptomami.

Proszę również rozważyć zwyczajną rozmowę z psychologiem, w ramach NFZ-tu

Życzę Panu tylko dobrego samopoczucia i radości,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl