Jak skutecznie zmniejszyć objawy refluksu?

Mam stłuszczenie wątroby, podwyższone wyniki: ALAT 58, ASPAT 37, GGTP 70. Jetem po wycięciu woreczka żółciowego i od tego czasu mam silny refluks z uszkodzeniem śluzówki gardła i jamy ustnej. Lekarz zapisał mi Dexilant 30 i Proursan 250 0-0-1. Czy Dexilant nie zaszkodzi mi na wątrobę? Co mogę jeszcze zrobić, żeby złagodzić objawy refluksu? Strasznie piecze, boli gardło i piecze język i śluzówka jamy ustnej:-( Dziękuję

Polekowe zapalenie wątroby po dekslanzoprazolu (Dexilant) występuje bardzo rzadko, uważam, że nie należy się tym martwić. W celu zmniejszenia dolegliwości wynikających z choroby refluksowej przełyku najlepiej jest wykluczyć z jadłospisu pokarmy, które nasilają objawy (obserwację musi Pani przeprowadzić samodzielnie). Proszę pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów (ok. 2l/d), zrezygnować z palenia tytoniu, picia kawy i herbaty oraz rozważyć uniesienie wezgłowia łóżka lub spać na podwyższeniu (np. na grubej poduszce) w pozycji na plecach.