Jak stosować Metforminę?

Czy Metformina o przedłużonym działaniu, może być stosowana 2 razy na dobę (rano i wieczorem)?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

leki przeciwcukrzycowe, to znaczy między innymi takie, których głównym składnikiem jest metformina, należy zażywać ściśle według wskazań lekarza. Substancja czynna metformina, należy do grupy leków zwanych biguanidami. Środki te są stosowane w leczeniu cukrzycy typu B, regulują stężenie cukru we krwi. Wskazane są zwłaszcza dla pacjentów z nadwagą, którzy za pomocą ćwiczeń i diety nie mogą uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Lek może być stosowany sam lub w z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą podczas lub po wieczornym posiłku. Przyjmowanie zaczyna się najczęściej od jednej dawki, tj. 500 mg chlorowodorku metforminy raz na dobę. W miarę przyswajania leku, dawkę można zwiększać - maksymalnie do 2000 mg. Jeśli zastosowanie pigułek w takiej ilości raz na dobę nie przyniesie wymaganego rezultatu, tj. właściwej kontroli stężenia glukozy, należy rozważyć podawanie leku 2 razy na dobę, po 1000 mg, przy czym obie dawki należy przyjmować z pożywieniem. Każda zmiana dawkowania zależna jest od wskazań lekarza prowadzącego.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zastosowac-metformine

https://portal.abczdrowie.pl/metformina-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.