Jak stosować Orungal w przypadku grzybicy paznokcia?

Dzień dobry.Nazywam się Mateusz i mam 36 lat.  Mam pytanie do dermatologa. Cierpie na przewlekła chorobę grzybiczą dużego paznokcia u nogi. Męcze się z ta choroba już 4 lata. Z reguły po roku przerwy jest nawrót choroby. Jak widać wcześniejsze leczenie antybiotykiem nie pomogło i w tej chwili jest zaatakowana płytka paznokcia w 70%. Chciałbym się spytać jak przyjmować Orungal kaps. 100mg, w leczeniu przewlekłej grzybicy. Czy jest jakiś sposób aby wyleczyć te grzybice raz na zawsze. Zmieniam często obuwie, kapcie, dbam o czystość więc skad się biora te nawroty? Bardzo proszę o konkretną radę. Z góry serdecznie dziękuje.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

zazwyczaj stosuje się leczenie ciągłe lub cykliczne. Leczenie ciągłe: 200 mg 1 raz na dobę przez 3 miesiące. Leczenie cykliczne: 200 mg 2 razy na dobę przez 7 dni. Okresy przyjmowania leku (cykle) są oddzielone 3. tygodniami przerwy, w czasie której nie przyjmuje się leku. W leczeniu grzybicy paznokci stóp stosuje się 3 cykle. Reakcja na leczenie staje się widoczna po zakończeniu leczenia i odrośnięciu paznokci. Optymalne pod względem objawów klinicznych i rezultatów badań mikologicznych wyniki leczenia uzyskuje się w ciągu 6–9 miesiącach po zakończeniu leczenia zakażeń paznokci.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Orungal jest to lek, którego substancją czynną jest itrakonazol. Lek przyjmuje się w formie kasułek, przyjmowanych ogólnie. Lek osiąga największe stężenie po posiłku, jego wchłanianie zależy jednak m.in. od kwasowości żołądka. Lek osiąga duże stężenie w paznokciu, około 4 razy większe niż w osoczu. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ergosteronu. Egrosteron niezbedny jest w tworzeniu błony komórkowej grzyba. Brak tej substancji prowadzi do śmierci grzybów. Lek stosuje się w leczeniu drozdżaków oraz dermatofitów.

Orungal stosowany jest w następujących wskazaniach:
* w zakażenia narządów płciowych (grzybica pochwy i sromu)
* zakażeniach skóry, błony śluzowej lub oczu
* w grzybicach paznokci oraz
*w układowych zakażeniach grzybiczych występujących np. u osób z upośledzoną odpornoscią.

Co do ,to jest ono długotrwałe i ważne jest stosowanie leku zgodnie ze wskazaniami lekarza. W grzybicy paznokci stosuje się leczenie ciągłe lub cykliczne. W leczeniu ciągłym przyjmuje się 200 mg leku 1 raz na dobę przez okres 3 miesięcy. W leczeniu cyklicznym stosuje się 200 mg leku 2 razy na dobę przez 7 dni. Miedzy okresami przyjmowania leku robi się pauzę o długości 3 tygodnie. Przy leczeniu grzybicy paznokci u rąk stosuje się 2 cykle, w przypadku grzybicy stóp 3 cykle leczenia. Efekt terapii widać po odrośnięciu paznokci. Oznacza to, w przypadku paznokci stóp, że optymalne wyniki uzyskać można po około 6 do 9 miesiącach po zakończeniu leczenia.

Może Pan stosować Orgunal w leczeniu grzybicy paznoki. Lek musi jednak przepisać lekarz. Proszę stosować środki higieny jako profilaktykę oraz lek zgodnie z ulotką i wskazaniami lekarza.