Jak używać tej nitki?

Uprzejmie proszę o poradę lekarza stomatologa. Wbrew pozorom na potrzeby tego zapytania, z co najmniej kilku powodów moim zdaniem łatwiej posłużyć się anglojęzyczną instrukcją stosowania nitki Superfloss Oral -B niż polską (o ile w ogóle posłużenie się polską wersją tej instrukcji prowadziłoby do jakichkolwiek wniosków, co budzi moje obawy), dlatego w treści zapytania pozwolę sobie się do niej i do nazewnictwa w niej użytego odwoływać. Proszę wybaczyć, niestety nie znam języka angielskiego, dlatego w zapytaniu powołując się na anglojęzyczną instrukcję stosowania tej nitki posługuję się tłumaczeniem na język polski wygenerowanym przez: „translate.google.pl” 1) Nitka Superfloss Oral -B składa się z trzech części: 1) „usztywnionego końca” („stiffened end” w anglojęzycznej instrukcji używania tej nitki) 2) „gąbczastej nitki” („spongy-floss w anglojęzycznej instrukcji używania tej nitki) 3) „zwykłej nitki” („regular floss” w anglojęzycznej instrukcji używania tej nitki) Używając nitki Superfloss Oral -B podczas próby wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) pod dziąsło jednej z jedynek w przestrzeni międzyzębowej między jedynką i jedynką górną, wzbudziło mój niepokój to, że pojawił się opór, dlatego odruchowo zaprzestałem wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss), natomiast podczas próby wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) w środek dalszych przestrzeni międzyzębowych po lewej stronie twarzy patrząc z mojej perspektywy, „gąbczasta nitka” (spongy-floss) w co najmniej jednej przestrzeni międzyzębowej sama bez nakierowywania jej pod dziąsło i bez oporu znalazła się pod dziąsłem, ale to być może dlatego, że odległość między styczną a dziąsłem (brzegiem wyrostka) była tak niewielka, że sam fakt wsadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) w przestrzeń międzyzębową skutkował tym, że weszła ona za dziąsło. Niepokój pozostaje, ponieważ producent w anglojęzycznej instrukcji używania nitki Superfloss Oral -B znajdującej się na jej opakowaniu nie podaje ani jednego przykładu wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) poniżej linii dziąsła. Poniżej treść tej instrukcji: „Directions for use: Bridges, Braces, Implants and Wide Spaces: - Using the stiffened end, thread the spongy-floss betwenn teeth and appliance or through wilde spaces. - Use a soft back-and forth motion to help remove bacterial plaque. - Pull the spongy-floss through to the regular floss section. Gently slide the regular floss UNDER THE GUMLINE. Use an up-and-down motion to help remove plaque. Regular Teeth: - Gently slide regular floss between teeth and UNDER THE GUMLINE. Clean under the gumline as directed above. Use a fresh setion of floss for every tooth. A to jej tłumaczenie na język polski wykonane przez „translate.google.pl”: Instrukcje stosowania: Mosty, aparaty ortodontyczne, implanty i szerokie przestrzenie: - Używając usztywnionego końca, przełóż gąbczastą nitkę między zęby i urządzenie lub przez pustki. - Użyj miękkiego ruchu do przodu i do tyłu, aby usunąć płytkę bakteryjną. - Przeciągnij gąbczastą nić do zwykłej sekcji nici. Delikatnie wsuń zwykłą nitkę POD GUMINĄ. Użyj ruchu w górę i w dół, aby usunąć płytkę nazębną. Zwykłe zęby: - Delikatnie wsuń zwykłą nić dentystyczną między zęby i POD GUMINĄ. Oczyść pod linią dziąseł, jak wskazano powyżej. Używaj świeżej nici dentystycznej do każdego zęba.” W związku z tym uprzejmie proszę o odpowiedzi na pytania: 1) Czy wprowadzanie „gąbczastej nitki” (spongy-floss) stanowiącej część nitki Superfloss Oral -B za dziąsło nie jest szkodliwe? 2) Celem używania nitki Superfloss Oral -B jest przyśpieszenie nitkowania zębów stałych (wszystkie zęby są ułożone bardzo ścisło poza trzema przestrzeniami międzyzębowymi – pomiędzy jedynką i dwójką górną prawą patrząc z mojej perspektywy, wyrwana czwórka dolna z prawej strony twarzy patrząc z mojej perspektywy i szersza przestrzeń międzyzębowa między siódemką i ósemką górną prawą patrząc z mojej perspektywy). Jak używać nitki Superfloss Oral -B, aby ten cel zrealizować? Chciałbym zaznaczyć, że niestety nie mam nic wspólnego ze stomatologią nawet w amatorskim zakresie, dlatego bardzo proszę nie przywiązywać zbyt dużej wagi do tego, co napisałem, ale raczej dopatrywać się w treści tego, co chciałem napisać. Z góry bardzo dziękuję za udzielone porady.

Witam,
nitka SuperFloss jest polecana u osób z mostami, implantami czy aparatami ortodontycznymi. Sztywniejszą część nitki używa się by wprowadzić nić pod most czy łuk ortodontyczny, a właściwe czyszczenie pod mostem protetycznym czy wokół zamków ortodontycznych odbywa się przy pomocy tej gąbczastej części. Jednak przy wprowadzaniu pod dziąsło przy poszczególnych zębach ta część może być zbyt szeroka. Pozostała "zwykła" część nici służy teoretycznie do nitkowania pozostałych zębów, jednak moim zdaniem nie jest ona zbyt wygodna (zbyt chropowata).
Przy wąskich przestrzeniach międzyzębowych polecamy stosowanie nici woskowanych, typu Oral B Satin Floss czy Jordan Easy Slide, które mają na tyle małą średnicę by poradzić sobie ze stłoczonymi zębami i niewielkimi przestrzeniami międzyzębowymi. Można stosować też taśmy do nitkowania zamiast klasycznej nitki.
Nitka podczas nitkowania powinna przechodzić przez punkt styczny i niżej w kierunku dziąsła, a nawet kilka milimetrów pod dziąsło.
Przy większych przestrzeniach między zębami można stosować również szczoteczki międzyzębowe, są dostępne w drogeriach, aptekach czy sklepach stomatologicznych w różnych rozmiarach.
W internecie są dostępne filmy instruktażowe jak używać nici, ale przy najbliższej wizycie w gabinecie stomatologicznym warto również poprosićlekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną o instruktaż jak szczotkować oraz nitkować. Pozdrawiam!