Jak w naturalny sposób powiększyć biust po ciąży?

Mam problem z małymi piersiami, a prawie ich nie mam. Przed porodem jeszcze były, a po drugim dziecku zaczęły znikać. Czy to coś poważnego? Co mam zrobić, żeby troszkę urosły?

Witam serdecznie!

Wielkość piersi to kwestia indywidualna. Zazwyczaj piersi kształtują się w pełni po ciąży i karmieniu piersią. W czasie ciąży objętość tkanki gruczołowej rośnie, więc piersi się powiększają, i taka sytuacja trwa dopóki kobieta karmi piersią. Potem gruczoły częściowo zanikają, czynność piersi jako gruczołu produkującego mleko wygasa i wiele kobiet obserwuje zmniejszenie wielkości piersi, zwłaszcza jeżeli do tego zmniejszyła się istotnie ich masa ciała.

Niestety nie istnieją bezpieczne metody farmakologiczne zwiększenia rozmiaru piersi. Jeżeli zmniejszenie wielkości piersi jest u Pani znaczące i Panią niepokoi, warto skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Zdarza się, choć rzadko, że po porodzie może dojść bowiem do zaburzeń hormonalnych (jest to tzw. zespół Sheenana). Schorzenie to polega na niedoczynności przysadki mózgowej, która produkuje fizjologicznie hormony pobudzające pracę jajników do wydzielania estrogenów i progesteronu - hormonów odpowiedzialnych nie tylko za funkcje rozrodcze u kobiet, ale także drugorzędowe cechy płciowe (min. wielkość piersi). Zazwyczaj pojawiają się zaburzenia miesiączkowania - rzadkie miesiączki lub ich brak. Chorobę rozpoznaje się na podstawie badań hormonalnych (poziom FSH, LH, estrogenów, progesteronu).

Jeżeli pod względem hormonalnym jest wszystko u Pani w porządku, tak jak wspomniałam wcześniej, nie ma możliwości bezpiecznej farmakoterapii (stosowanie hormonów nie przynosi rezultatów, a wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań). Pozostaje jeszcze zabieg powiększania piersi, ale oczywiście też wiąże się z różnymi niedogodnościami - sam fakt operacji, możliwość powikłań związanych z zabiegiem, zakażeniami, wreszcie - niedoczulica skóry w miejscu gdzie są wszczepiane implanty.

Można ewentualnie spróbować rozbudować mięśnie klatki piersiowej - np. przez pływanie, lub ćwiczenia na siłowni pod okiem instruktora.

Pozdrawiam serdecznie!