Jak wygląda i gdzie znajduje się błona dziewicza?

Witam, mam nurtujące małe pytanie, gdzie znajduję się błona dziewicza? Czym można ją przebić i w jakiej odległości się znajduję? Czy można samemu zobaczyć, gdzie to patrzeć?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Błona dziewicza to niewielki fragment błony śluzowej otaczający wejście do pochwy. Jest ona zbudowana z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej.
Znajduje się u wejścia do pochwy, a dokładnie na granicy przedsionka i pochwy.

Samemu raczej trudno ją zobaczyć (chyba, że przy użyciu lusterek), wyczuć też trudno niedoświadczonej osobie. W razie wątpliwości najlepiej udać się do lekarza, który przy okazji określi typ błony i ewentualne ryzyko wystąpienia dolegliwości przy jej przerwaniu.

Błona jest relatywnie cienka, więc pewien rodzaj masturbacji może spowodować rozerwanie. Czasem także używanie tamponów, niektóre rodzaje sportów - wszystko zależy od typu posiadanej błony.

Ze względu na kształt otworu rozróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą, sitowatą.

Pozdrawiam serdecznie!