Jak wygląda posiew nasienia i kiedy należy go wykonać?

Witam. Od roku staramy się z żoną o dziecko. Niedawno razem wybraliśmy się do lekarza. Lekarz kazał mi wykonać posiew nasienia. Nie bardzo wiem, jak wygląda to badanie, a niezręcznie się czułem i nie chciałem o to pytać lekarza. Chciałbym się dowiedzieć, jak przebiega posiew nasienia i kiedy dokładnie zleca się jego wykonanie? Czy posiew nasienia pomaga w sprawdzeniu w czym tkwi problem - to znaczy czy moje plemniki są za słabe, aby spłodzić dziecko? Jak jednak taki posiew wygląda? Mam do kubeczka oddać spermę? Trochę to dziwne jeżeli właśnie o to chodzi. Jeszcze bardziej krępujące i w ogóle. Jestem jednak w stanie zrobić wszystko, aby mieć dziecko. Żona też wykonuje różnego rodzaju badania. Proszę o informację co do posiewu i kiedy jest zlecany. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

By rozwiać Pana wątpliwości – otóż, posiew nasienia zleca się w celu oceny ruchliwości plemników lub jeśli planowane jest leczenie niepłodności z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu, również inseminacji. Badanie ma określić, czy w nasieniu nie występują bakterie, prowadzące do obniżenia płodności. Obecność zakażenia w nasieniu może prowadzić do poważnych powikłań po wprowadzeniu spermy do jamy macicy i osłabiać skuteczność procedur zapłodnienia in vitro. Przyczyną niepłodności może też być gorsza ruchliwość plemników.

Jak przebiega oddanie nasienia na posiew? Do badania potrzebny jest jałowy pojemnik do badania ogólnego moczu, jałowa strzykawka 2 ml i jałowa cienka igła (np. rozmiar 5). Po dokładnym umyciu rąk i prącia mydłem i obfitym spłukaniu wodą (konieczne jest odciągnięcie napletka) nasienie oddaje się przez masturbację. Nasienie należy oddać do pojemnika, np. do badania ogólnego moczu, który można kupić w aptekach. Przy oddawaniu nasienia należy uważać, żeby nie zabrudzić samego pojemnika przez chwytanie palcami wewnętrznej jego powierzchni. Po oddaniu nasienia do pojemnika należy wciągnąć je do jałowej strzykawki, usunąć ze strzykawki nadmiar powietrza (odwracamy strzykawkę tak, aby pęcherzyk powietrza był na górze). Następnie należy założyć zabezpieczoną igłę na strzykawkę i w takiej formie przetransportować do laboratorium mikrobiologicznego, najlepiej po wcześniejszym uzgodnieniu z laboratorium zamiaru oddania nasienia do badania na posiew. Czasami nasienie do laboratorium wystarczy dostarczyć w sterylnym pojemniku