Jak wygląda przygotowanie do HSG?

Witam! W piątek mam badanie HSG celem sprawdzenia drożności jajowodów, w stresie zapomniałam dopytać mojego lekarza czy po zastrzyku rozkurczowym, który zostanie mi podany będę mogła prowadzić samochód? Nie bardzo mam "osobę towarzyszaca" dlatego jeśli będzie taka potrzeba będę musiała to jakoś zorganizować ... Będę wdzięczna za odpowiedź .
KOBIETA, 32 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Histerosalpingografia (HSG), czyli badanie drożności jajowodów polega na wstrzyknięciu do jamy macicy środka kontrastującego, a następnie wykonanie zdjęć radiologicznych. Trwa ono kilka – kilkanaście minut. Służy wykryciu ewentualnych zmian w drogach rodnych, czy nie występują np. guzy, polipy, zrosty, mięśniaki. Jest to ważne badanie w trakcie diagnozowania niepłodności.

Po badaniu wskazane jest pozostać jakiś czas w placówce medycznej, w zależności od samopoczucia. Nie zalecane jest jednak samodzielne prowadzenie samochodu ze względu na podawane znieczulenie, dlatego lepszym pomysłem będzie np. zamówienie taksówki.

Więcej informacji o badaniu można znaleźć pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/hsg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.