Jak wygląda rekonwalescencja po wymianie zastawek serca?

Witam serdecznie, moja mama (63 l.) 3 stycznia tego roku przeszła operację wymiany zastawek serca - 1 kosmetyka i 1 wymiana. Uprzejmie proszę o informację, jak powinna przebiegać rekonwalescencja takiego chorego, tzn. np. jak długo po zabiegu należy nosić gorset, spać "na wznak", kiedy można podjąć jazdę samochodem i inne przydatne informacje (spacery, basen). Jak powinien wyglądać czas wracania do zdrowia chorego po operacji wymiany zastawek serca. Chciałabym, aby mama miała dobrą opiekę i o niczym nie chciałabym zapomnieć. Wiem, że teraz liczy się dużo spokoju i wypoczynku, ale do pełni sił również kiedyś trzeba powrócić. Proszę o pomoc. Dziękuję uprzejmie. Pozdrawiam.

Witam serdecznie, chciałabym nadmienić na samym początku, iż informacje zawarte poniżej dotyczą ogólnych zasad postępowania po operacji kardiochirurgicznej. Należy jednak pamiętać, iż konieczna jest indywidualizacja przedstawionych tu zaleceń pod kontrolą prowadzącego lekarza. Na wstępie bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Zapewnienie sobie w ciągu dnia czasu na spacer jest niezmiernie ważne dla procesu rehabilitacji. Dzięki niemu Pani mama może dozować sobie odpowiednio wysiłek i pozwalać zwiększyć efektywność pracy serca po znacznym obciążeniu, jakim była dla niego operacja. Umożliwi on również stopniowy powrót do bardziej aktywnego trybu życia. W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników powinno się spacerować bez zatrzymywania się (nawet na krótki odpoczynek) aż do osiągnięcia zamierzonego dystansu. Zalecany jest spacer raczej po płaskim terenie.

W pierwszych tygodniach można wykonać niewymagające wysiłku drobne naprawy domowe. Można stopniowo zacząć noszenie przedmiotów (np. siatka z zakupami) od 1 kg w każdej ręce. Można włączyć się do życia towarzyskiego - kino, restauracja, niewielkie przyjęcia rodzinne. W tym przypadku zakres aktywności życiowej mamy powinna ocenić ona sam według swego samopoczucia. Należy być opanowanym, unikać pośpiechu, po wysiłku zawsze należy odpocząć. Po posiłku warto odczekać 30 minut do godziny, zanim podejmie się jakieś zajęcie. Sygnałem od organizmu aby przerwać na jakiś czas wszystkie zajęcia i po prostu trochę odpoczął jest zmęczenie, odczucie zwiększonej bolesności w okolicy rany bądź znużenie. W ciągu pierwszych trzech tygodni z pewnością niejednokrotnie tego typu uczucie będzie się pojawiało.

Warto unikać podnoszenia przedmiotów ważących powyżej 4 kg i obciążenia tylko jednej ręki, wyczerpujących zajęć, tj. kopanie ogródka, ciężkich prac na działce, pływania, jazdy na rowerze itp., zajęć wymagających gwałtownych i silnych ruchów kończynami górnymi, spania na boku prze okres ok. dwóch miesięcy, jazdy samochodem przez okres co najmniej dwóch miesięcy po opuszczeniu Kliniki (jest to minimalny czas niezbędny na pełne wygojenie się ran), zabiegów kosmetycznych (depilacji) na klatce piersiowej i kończynach dolnych do czasu całkowitego zagojenia się ran (oczywiście jeżeli takowe występują). Warto wystrzegać się ciężkostrawnych posiłków.

Powrót do pracy zawodowej może nastąpić najwcześniej zazwyczaj sześć do dwunastu tygodni po operacji. Jest on uzależniony od charakteru wykonywanej przez Pani mamę pracy, jak również od stopnia zaawansowania procesu rehabilitacji. Warto o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Uważa się, że okres powrotu pacjenta po zabiegu kardiochirurgicznym do pełnej aktywności wynosi średnio około trzech miesięcy. Jednak w pewnych przypadkach może się on wydłużyć do pół roku. Oczywiście dotyczy to bardziej złożonych operacji. W przypadku planowanych ekstrakcji zębów, operacji itp. należy przedtem skontaktować się ze swoim lekarzem w celu optymalizacji wskaźnika INR na czas zabiegu. Wiąże się to z kilkudniowym odstawieniem leku i włączeniem do leczenia heparyny drobnocząsteczkowej (Clexane, Fraxiparyna). Przyjmując doustne antykoagulanty powinieneś równie unikać sytuacji predysponujących do urazów lub skaleczeń. Należy pamiętać, że niektóre produkty spożywcze może mieć wpływ na działanie doustnych antykoagulantów. Część z nich wzmaga (nabiał, jabłka, truskawki, ziemniaki, groch, szparagi, wołowina), a część z nich osłabia (szpinak, sałata, soja, kalafior, kapusta, wątróbka) działanie antykoagulantów. Leki mogą mieć wpływ na działanie antykoagulantów i o ich przyjmowaniu należy poinformować swojego Lekarza prowadzącego.

U pacjentów po wszczepieniu mechanicznych lub biologicznych zastawek serca wskazana jest profilaktyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia (odpowiednia antybiotykoterapia) podczas wszystkich zabiegów przebiegających z przerwaniem ciągłości tkanek. Pacjent w pełni świadomy wszystkich aspektów swojej choroby może w odpowiedni sposób zadbać o stan swojego zdrowia. Miesiąc po wypisie z Kliniki Kardiochirurgii należy zgłosić się do Poradni na kontrolną wizytę (jeśli mamy lekarz prowadzący nie zaleci inaczej).