Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy serca i niedomykalność wspólnej zastawki przedsionkowo-komorowej

Dzień dobry! Badaniem echokardiograficznym stwierdzono wspólny kanał przedsionkowo-komorowy, niedomykalność wspólnej zastawki przedsionkowo - komorowej I/II st, istotnie zwiększony przepływ płucny oraz cechy nadciśnienia płucnego przepływowego. Dziecko z zespołem Downa ur. 2012 r. Moje pytanie:
  1. Na czym będzie polegał zabieg?
  2. Jakie niesie ze sobą ryzyko?
Dziękuję.
KOBIETA, 2 LAT ponad rok temu

Echo serca

Echo serca to inaczej elktrokardiografia. Jest to badanie serca. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kardiolog dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym polega to badanie.

Witam!

Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy jest wrodzoną wadą serca, typową dla chorych z zespołem Downa. Leczeniem z wyboru w takich sytuacjach jest operacja kardiochirurgiczna. Zaniechanie leczenia może w przyszłości doprowadzić do groźnych skutków. Zabieg polega na rekonstrukcji górnej części przegrody międzykomorowej z użyciem sztucznego materiału aż do wysokości płaszczyzny zastawek przedsionkowo-komorowych, podzieleniu wspólnej zastawki na części mitralną i trójdzielną oraz zamknięciu ubytku międzyprzedsionkowego łatą z własnego worka osierdziowego pacjenta. Jeśli chodzi o powikłania to należy pamiętać, że każdy zabieg operacyjny jest obarczony pewnym ryzykiem, a operacje kardiochirurgiczne szczególnie. Jednakże sprawnie przeprowadzone operacje w ośrodkach o dużym doświadczeniu klinicznym stwarzają zazwyczaj niewiele powikłań. Do najczęstszych powikłań należą zaburzenia rytmu oraz niedomykalność zastawek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proponuję porozmawiać o szczegółach z kardiochirurgiem wykonującym zabieg. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty