Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy serca i niedomykalność wspólnej zastawki przedsionkowo-komorowej

Dzień dobry! Badaniem echokardiograficznym stwierdzono wspólny kanał przedsionkowo-komorowy, niedomykalność wspólnej zastawki przedsionkowo - komorowej I/II st, istotnie zwiększony przepływ płucny oraz cechy nadciśnienia płucnego przepływowego. Dziecko z zespołem Downa ur. 2012 r. Moje pytanie:
  1. Na czym będzie polegał zabieg?
  2. Jakie niesie ze sobą ryzyko?
Dziękuję.
KOBIETA, 2 LAT ponad rok temu

Na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG to inaczej elktrokardiogram. Jest to badanie serca. Czy wiesz na czym ono polega? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat. O EKG mówi kardiolog - dr Piotr Gryglas.

Witam!

Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy jest wrodzoną wadą serca, typową dla chorych z zespołem Downa. Leczeniem z wyboru w takich sytuacjach jest operacja kardiochirurgiczna. Zaniechanie leczenia może w przyszłości doprowadzić do groźnych skutków. Zabieg polega na rekonstrukcji górnej części przegrody międzykomorowej z użyciem sztucznego materiału aż do wysokości płaszczyzny zastawek przedsionkowo-komorowych, podzieleniu wspólnej zastawki na części mitralną i trójdzielną oraz zamknięciu ubytku międzyprzedsionkowego łatą z własnego worka osierdziowego pacjenta. Jeśli chodzi o powikłania to należy pamiętać, że każdy zabieg operacyjny jest obarczony pewnym ryzykiem, a operacje kardiochirurgiczne szczególnie. Jednakże sprawnie przeprowadzone operacje w ośrodkach o dużym doświadczeniu klinicznym stwarzają zazwyczaj niewiele powikłań. Do najczęstszych powikłań należą zaburzenia rytmu oraz niedomykalność zastawek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proponuję porozmawiać o szczegółach z kardiochirurgiem wykonującym zabieg. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy