Jak wyprostować kręgosłup?

Mam 54 lata,skrzywienie kręgosłupa szyjnego tzw.wdowi kark.Mam zawroty głowy,przepływ krwi jest słaby ,poprzez skrzywienie.Rezonans był wykonany i na jego podstawie lekarz stwierdził,iż należy wykonać zabieg wstawienia implantu.Udałam sie na konsultacje do innego neurochirurga i stwierdził ,że można kręgosłup trochę wyprostować.Już całkiem zgłupiałam i nie wiem co robić.Wiem ,że zabieg to ostateczność ale czy ćwiczeniami można wyprostować kręgosłup?

Odpowiedź na Pani pytanie może dać jedynie lekarz, który dokładnie zbada i oceni stan zmian w kręgosłupie. Kwestia leczenia często pojawia się u pacjentów, gdy usłyszą diagnozę. Jest tutaj wiele zmiennych, między innymi to od jak dawna jest zmiana, jak jest zaawansowana, czy są inne zmiany / deformacje kręgosłupa.

Generalnie dość często leczenie / terapia opiera się na fizjoterapii, jednak decyzję o takiej formie terapii musi podjąć lekarz. Jeśli lekarz uzna taką terapię za możliwą to do stosowanej fizjoterapii zalicza się chociażby masaż tkanek głębokich oraz terapię tzw. punktów spustowych. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie ortezy a nawet plastrowania.

Jednak wszystkie opisane powyżej metody to tylko teoria, możliwości. Nie jest natomiast powiedziane, że w Pani przypadku będą one miały zastosowanie.

Jeśli czuje się Pani niepewna po usłyszeniu dwóch różnych opinii, to warto - moim zdaniem - porozmawiać jeszcze z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w terapiach kręgosłupa. Z pewnością, po zapoznaniu się z Pani stanem i opiniami lekarzy, będzie mógł coś doradzić.

Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl