Jak zachęcić 2-letniego syna do mycia zębów?

Witam.Mam 2 letniego synka Kacperka .Odkad mąz kupil malemu nowa szczoteczke maly przestal myc zęby . Wczoraj kupilam mu taka sama szczoteczke jaka mial wczesniej ale to nie pomoglo:( Nie pomagaja prosby, mycie razem zabków , zmiana pasty nic nawet zabawa . Nie wiem juz co robić. Mam czasem wrazenie ze to przez zabki (5 tki) ktore mu wychodza ..martwie sie że jak tak dalej pojdzie maly nabedzie sie pruchnicy .Co robic jak zachecic go do mycia ząbkow ? Moze powinnam poczekac az ząbki wyjda ?

Witam, wyrzynający się ząb może powodować dolegliwości bólowe podczas mycia a nawet jedzenia. Ala tutaj problem tkwi raczej w czymś innym. Dzieci bardzo przyzwyczajają się do rzeczy. Często trzeba dzieci informować, że mamy zamiar wymienić szczoteczkę ale nie tylko dziecku tylko całej rodzinie. Wtedy dziecko przyjmuje to jako coś normalnego i oczywistego, że co jakiś czas wszyscy mają nową szczoteczkę. Przebiega to bezboleśnie a dziecko czuje, że jest traktowane na równi z dorosłymi.Życzę powodzenia, pozdrawiam

Witam
Może dobrze by było aby synek sam wybrał sobie szczoteczke...to powinno troche go zachęcic. Prosze pamietac, że w tym wieku to rodzice powinni dziecku oczyszczać zęby ponieważ nie posiada ono jeszcze wystarczających umiejetności manualnych. Można wprowadzić kalendarz z zaznaczaniem myć i zbieraniem odznak za ładnie myte ząbki. Są też dostępne w księgarniach ksiażeczki edukacyjne o myciu ząbków i o wizytach u stomatologa. Co do wychodzących zębów - nie jest to przeciwwskazanie do prawidłowej higieny. Może Pani omijać delikatnie miejsca spuchnięte ale reszta jamy ustnej powinna być oczyszczana.