Jak zdiagnozować gronkowca?

Przypuszczam ,że mam gronkowca , być może objawem może być nieprzyjemny zapach za uszami. Cierpię też na rzs, który lecze od kilku lat - czy gronkowiec mógł mieć wpływ na tę chorobę? Gdzie w Warszawie mogę go zdiagnozować (prywatnie) ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Aby stwierdzić obecność gronkowca, należy wykonać posiew materiału biologicznego z miejsca podejrzanego o infekcję/kolonizację tym patogenem - w tym przypadku naskórek za uszami.
Obecność gronkowca na powierzchni skóry nie oznacza, że jest on obecny także wewnątrzustrojowo, a co za tym idzie, że ma wpływ na reumatoidalne zapalenie stawów.
Z problemem należy zgłosić się do dermatologa i u tego lekarza wykonać diagnostykę.