Jak zmienić godziny snu u 5-miesięcznej córki?

Moja coreczka ma juz prawie 5 miesiecy. Chcialabym przyzwyczaic ja do spania o wczesniejszej godzinie niz do tej pory (21:00). W ciagu dnia zazwyczaj spi 2x, a budzi sie miedzy 7-8 rano. Pierwsza drzemka miedzy 9:30 a 10:00 (okolo 2-2,5h). Nastepna 15-16 i do godziny 18. Chcialabym wlasnie te drzemke nieco jej „skrocic” lub wprowadzic inne godziny drzemek. Jak powinnam sie do tego zabrac? Czy jest w ogole szansa na zmienienie jej godzin tych drzemek i ustalenie jakichs stalych godzin? Wiem, ze tego potrzebuje poza tym nie zmuszam jej na sile do niespania bo staje sie marudna i placzliwe, rowniez na sile nie klade jej spac, robie to wtedy kiedy widze jej zmeczenie.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy powinienem zmienić godziny snu?

Witam, mam 24 lata i jestem człowiekiem chętnie spędzającym wolny czas nocny(najlepiej mi się zasypia ok.2:00) ale lubię rano pospać(jak wstanę 10:00-10:30 jestem wyspany,jak wcześniej jestem niewyspany), moja Mama uważa że powinienem chodzić wcześniej spać a to w jakich godzinach zasypiam i o której się budzę nie jest normalne i powinienem to leczyć(Mama kłodzie się 23-23:30 a wstaje ok.8-9) czy mama ma rację? Czytałem o ludziach "sowach" z chronotypem nocnym ale dla Mamy to "brednie" i moja wymówka a ja właśnie od godz.19-20 czuje się aktywny i pełen energii czy moja Mama ma rację? Czy może jednak jestem "inny" niż Ona ale normalny dla Siebie a Mama tego nie potrafi zaakceptować. Co mam w takim wypadku zrobić?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Ma Pan 24 lata, warto przystosować godziny snu do trybu życia, pracy, do życia domowników. Są sowy i skowronki, ale trzeba dostosować się do obowiązków, planów nauki, do pracy...
Pozdrawiam i życzę dobrego snu zdrowego trybu życia i ochoty do wstania rano i podjęcia aktywności .

0

Szanowny Panie,



odpowiedź na tak postawione pytanie tak naprawdę zależy od tego czy późne chodzenie spać i późne wstawanie przeszkadza Panu w obowiązkach zawodowych/edukacyjnych i czy wpływa negatywnie na życie osobiste.

Jeśli ma Pan taki rodzaj pracy, który umożliwia późne chodzenie spać i późne wstawanie, a jednocześnie ten rytm snu i czuwania nie przeszkadza Panu w życiu rodzinnym i towarzyskim, to nie należy się specjalnie przejmować.

Jeśli jednak preferowany przez Pana rytm snu i czuwania jest w dużym konflikcie z oczekiwaniami pracodawcy i powoduje, że np.: spóźnia się Pan do pracy, albo opuszcza zajęcia na studiach (co powoduje znaczne pogorszenie efektywności pracy/nauki), to warto byłoby spróbować przesunąć rytm snu i czuwania na wcześniej.

Od razu powiem, że nie jest to zadanie proste. Wymaga czasu, dużego wysiłku i żelaznej dyscypliny. Tego typu interwencje potrafią być jednak skuteczne.

Skuteczne przesunięcie rytmu snu i czuwania wymaga zwykle współpracy z psychologiem lub psychoterapeutą, który zna się na leczeniu zaburzeń snu.



Pozdrawiam

Lech Popiołek



http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia snu u 9-miesięcznej córki

Witam, Mam pytanie o sen mojej 9 miesięcznej córeczki. Otóż budzi się ona w nocy wielokrotnie. Czy jest coś co można zrobić, aby lepiej spała? Zaznaczam, że dziecko nie ma żadnych problemów zdrowotnych. pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska

Witam
W Pani wypowiedzi brakuje informacji ,czy córka śpi w swoim łóżeczku, czy z Panią, czy jest karmiona naturalnie, czy sztucznie, czy jest dopajana, jaka jest Pani sytuacja rodzinna.
Dla komfortu snu małego dziecka istotna może być potrzeba bycia blisko mamy, i wtedy wystarczy, że córeczka usłyszy Pani głos, zostanie przytulona, napojona. Niestety powoduje to , że również Pani nie przesypia nocy i jest zmęczona. Małe dzieci "wyczuwają" również emocje rodziców. Funkcjonowanie w ciągu dnia przekłada się na jakość snu.
Proszę rozważyć zasięgnięcie konsultacji u Psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty