Jak zmniejszyć ból kości ogonowej u 19-letniej kobiety?

Dzień dobry, około 6 lat temu upadłam uderzając kością ogonową o lód. W grudniu zeszłego roku kość ta zaczęła mnie pobolewać, gdy siedzę w jednym miejscu dłużej niż 10 minut mam potem problem ze wstaniem, boli mnie kręgosłup i pośladki. Od tego czasu 3 razy zdarzył mi się też ostry atak bólu kręgosłupa, który promieniuje do lewego biodra. Na RTG stwierdzono, że mam niespojony łuk kręgu S1, poziome ustawienie kości krzyżowej i nieznaczne przemieszczenie do tyłu trzonu L5. Brałam Tiocolis i Neurovit, ale odkąd przestałam znów wrócił ból. Gdy bardzo boli biorę Nimesil i Tiocolis ale nie pomaga. Jaki lek może przynieść ulgę? Czy to może być coś poważnego? Lekarz powiedział, że nie, ale naprawdę ból potrafi być okropny, że nie mogę złapać oddechu ani się poruszyć.
KOBIETA, 19 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ból kości ogonowej po upadku może być bardzo dokuczliwy i przewlekły, zwłaszcza jeśli doszło do urazu kości lub tkanek miękkich w tej okolicy. Niespojony łuk kręgu S1, poziome ustawienie kości krzyżowej oraz przemieszczenie trzonu L5, które wykazano w RTG, mogą przyczyniać się do Pani dolegliwości.

Aby złagodzić ból kości ogonowej, można zastosować kilka metod. Po pierwsze, ważne jest unikanie długotrwałego siedzenia i częste zmienianie pozycji, co może pomóc w zmniejszeniu nacisku na kość ogonową. Pomocne może być dla Pani używanie do siedzenia poduszki ortopedycznej, czy specjalnej poduszki w kształcie "donuta", które odciążą bolesny obszar.

Kontynuacja stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak Nimesil i Tiocolis, może przynieść ulgę, ale ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek. Warto skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania innych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Dobrze też pamiętać, że sama farmakoterapia może przynosić jedynie efekt objawowy, dlatego warto włączyć do tego inne metody.

Regularna fizjoterapia i ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i miednicy mogą pomóc w stabilizacji kręgosłupa i zmniejszeniu bólu. Fizjoterapeuta może opracować dla Pani indywidualny plan ćwiczeń, który będzie dostosowany do Pani potrzeb i stanu zdrowia. Warto skonsultować swoją sytuację z takim specjalistą.

Jeśli ból jest bardzo nasilony i utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z ortopedą lub specjalistą od kręgosłupa, aby omówić inne możliwe metody leczenia, takie jak blokady nerwów czy bardziej zaawansowane zabiegi.

Zapraszam też do lektury artykułów poniżej:

- https://portal.abczdrowie.pl/kosc-ogonowa

- https://portal.abczdrowie.pl/kokcygodynia-przyczyny-objawy-i-leczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/blokada-ortopedyczna

- https://portal.abczdrowie.pl/nimesil

Mam nadzieję, że powyższe sugestie przyniosą Pani ulgę i pozwolą na poprawę jakości życia. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.