Jak zmniejszyć pojawianie się zmian trądziku różowatego?

Dzień dobry, od ok. 6 lat borykam się z trądzikiem różowatym. Stosuje kosmetyki do pielęgnacji marki cetaphil redness control oraz na wieczór maść na gródki - Solantria. Mój stan skóry znacznie się poprawił, a zmiany trądzikowe były niemalże znikome. Kilka miesięcy temu wyjechałam do Norwegii, a praca którą wykonuje znajduje się w miejscu gdzie temperatura jest bardzo niska. W konsekwencji mój trądzik powrócił - jak zauważyłam jest bardzo wrażliwy na taką nagłą zmianę temperatur. Zwróciłam się więc do Pani dermatolog, która prowadzi moją chorobę przez te wszytskie lata. Zaleciła swosować dodatkową ochronę w formie tłustych kremow Cetaphil, lekkiego podkładu oraz przepisała atybiotyk Tetrysal przez okres 3 miesięcy. Niestety nic z tych rzeczy nie zadziałało. Mój trądzik może nie objawia się już w takiej czerwonej formie jak kiedyś. Ale mam ogromny problem z gródkami. Policzka są coraz bardziej wysypane, a Solantria już na nie działa. Stąd moje pytanie - jaki preparat mogę zastosować aby ograniczyć powstwanie gródek i krostek na twarzy? Czy jest jakiś lek bez recepty, bądź skuteczny na receptę? Proszę o pomoc
KOBIETA, 27 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy opisany przez Panią problem natury dermatologicznej. Taka sytuacja na pewno może powodować pewien dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Dobrze, że jest Pani pod stałą opieką lekarza specjalisty. Na pewno niezbędna może okazać się zmiana leczenia na preparaty lecznicze sprzedawane na receptę. Do takiej grupy zaliczają się między innymi retinoidy, których działanie jest efektywne w takiej kuracji.

Jednakże ta grupa leków, zarówno doustnych, jak i do stosowania miejscowego może mieć pewne skutki uboczne. O takim postępowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz specjalista.

Należałoby również przyjrzeć się diecie, która ma znaczący wpływ na stan skóry i tworzeniu się zmian zapalnych. Można spróbować odstawić cukier, słodycze, napoje gazowane, mocną herbatę, a także nabiał. Te produkty mogą nasilać tworzenie się trądziku.

Istotne jest również prawidłowe nawilżenie skóry, używanie kosmetyków naturalnych bez parabenów i barwników, przywracających naturalne pH skóry.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem, który po analizie Pani stanu skóry zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.