Jaka dieta w kamicy moczanowej

Zdiagnozowano u mnie kamicę moczanową. Lekarz powiedział mi, że powinnam przestrzegać specjalnej diety. Chciałabym się więc dowiedzieć, co mogę jeść, a czego unikać?

Dzień dobry :)

W kamicy moczanowej należy zwrócić szczególną uwagę na znaczne ograniczenie produktów zawierających puryny. Proszę wykluczyć z diety produkty tj. wątroba i śledziona wieprzowa/wołowa, podroby, grzyby suszone, ryby w oleju (konserwy, np. szproty, śledzie, sardynki), drożdże. Ograniczyć spożycie produktów tj. mięso (szczególnie wołowe, wieprzowe, baraninę), owoce morza, cukier, słodycze (także pieczywo cukiernicze), wykluczyć alkohol. Istotne jest także spożywanie dużych ilości napojów (głównie woda), nawet 3-4 l/dobę, regularnie w ciągu dnia.

Bardzo pomocna będzie wizyta u dietetyka, który przeanalizuje Pani wyniki badań i zaproponuje odpowiedni plan żywieniowy.

W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Składniki naszego codziennego pożywienia przyjmowane w rozsądnych ilościach nie powinny powodować powstawania kamieni u osób tzw. zdrowych. Jednakże w przypadku udowodnionej skłonności do powstawania kamieni dieta ma niebagatelne znaczenie. Poniżej zamieszczam "klasyczną" tabelę zasad żywienia, istotną w sytuacji kiedy znany jest skład chemiczny kamieni wydalonych lub usuniętych z dróg moczowych
Zasady żywienia dietetycznego w kamicy nerkowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki