Dzień dobry,
w diecie dobrze sprawdza się np. duża ilość pomidorów, unikanie soli, alkoholu, wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy czy ostrych przypraw ( np. musztarda). Proszę też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Pozdrawiam
Joanna Wardenga
Lekarze są wszędzie proszę u siebie udać się na wizytę. Niestety bez obejrzenia stanu skóry, wykonania badań nikt na odeległość trądziku nie wyleczy.
Proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.
Główną przyczyną powstawania trądziku jest blokowanie porów przez martwe komórki skóry, czemu możemy zapobiegać stosując odpowiednią dietę. Bardzo ważne jest utrzymanie dostatecznego nawodnienia organizmu. Zaleca się wypijać około 1,5-2l wody/dzień. Dobrze nawilżona skóra ma dużo mniejszą skłonność do odkładania martwych komórek na swojej powierzchni. W jadłospisie należy ograniczyć ostre przyprawy, tłuszcze zwierzęce oraz cukier. Zaostrzeniu trądziku sprzyja również dieta bogata w mleko, sery (zwłaszcza dojrzewające) i inne produkty mleczne. Ograniczeniu powinny ulec wypieki z mąki pszennej. Warto mąkę białą zamienić na żytnią razową. Dieta powinna być bogata w cynk(wspomaga gojenie się wyprysków) oraz selen (zmniejsza zaczerwienienia skóry).
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Dzień dobry, oprócz zbilansowanej diety warto uwzględnić również pielęgnację domową. Kosmetyki dedykowane cerze trądzikowej nie powinny nadmiernie wysuszać skóry oraz działać komodogennie - sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu powinno używać się kosmetyków regulujących ilość wydzielanego sebum ( zawierające związki cynku, wit. B6), o działaniu bakteriobójczym ( kwas azelainowy, olejek z drzewa herbacianego), udrażniającym ujścia gruczołów łojowych (kwas salicylowy, kwasy AHA) w odpowiedniej korelacji z substancjami łagodzącymi - zabezpieczającymi warstwę rogową naskórka. Środki stosowane do oczyszczenia twarzy powinny usuwać nadmiar produkowanego sebum lecz bez nadmiernego odtłuszczenia skóry. Powinno unikać się kosmetyków o ciężkiej konsystencji blokujących ujścia gruczołów łojowych. Cerę trądzikową należy również chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wysuszenie skóry pod wpływem kąpieli słonecznych w rezultacie przyniesie nasilenie łojotoku, a tym samym zmian aktywnych na naszej skórze. Najlepiej próbkę kosmetyku wypróbować na swojej skórze, ponieważ nie każdy kosmetyk dedykowany cerze trądzikowej będzie sprawdzał się na każdej skórze o podobnym problemie. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaki krem mogę stosować w przypadku skóry trądzikowej? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Jaki krem przeciwtrądzikowy do cery tłustej ze skłonnością do zaskórników? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy mogę stosować krem Cetaphil da ultra na trądzik? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Olej kokosowy w walce z trądzikiem – odpowiada Lek. Krzysztof Ziemczyk
- Olej z czarnuszki na twarz a trądzik – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy są jakieś środki bez recepty, które zredukują mój trądzik? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jakie są najlepsze sposoby na zaskórniki? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jakich kosmetyków używać na rozszerzone pory? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Krem pod makijaż dla cery trądzikowej – odpowiada Mgr Katarzyna Pielak
- Co zrobić, aby poprawić stan mojej cery? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot