Jaka jest przyczyna mojego problemu z kolanem?

Dwa tygodnie temu podczas schodzenia ze schodów poczułem nagły, ostry ból w kolanie, z przodu. Tak jakbym "źle stanął". Ból utrzymywał się przez około 2-3 minuty po czym zupełnie przeszedł i zapomniałem o sprawie. Rano obudziłem się z bardzo delikatnym bólem z tyłu kolana, ale minął po "rozchodzeniu". Następnego dnia podczas wchodzenia po schodach ponownie poczułem podobny ostry ból z przodu kolana, tym razem jednak ustąpił od razu po wyprostowaniu nogi. Od tego czasu raz na kilka dni podczas zginania lub prostowania nogi zazwyczaj podczas schodzenia lub wchodzenia po schodach zdarza mi się odczuwać ten sam nagły, silny ból, który sprawia, że od razu prostuję kolano i w tym samym momencie ból mija całkowicie. Subiektywne wrażenie mam takie, jakby coś się mocno naciągało i jeśli wykonałbym zgięcie dalej, to ból by stał się nie do zniesienia. Jeśli jednak wyprostuję nogę wszystko mija. Kolano nie było spuchnięte itp, poza tymi jednorazowymi "strzałami" w ogóle nie boli. Co to może być i czy oszczędzanie kolana przez jakiś czas powinno pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Aby móc wykluczyć wszelkie schorzenia związane z narządem ruchu, należałoby wykonać określoną diagnostykę. W pierwszej kolejności jednak zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Na pewno warto byłoby wykonać rtg stawów kolanowych (zdjęcie porównawcze z drugim kolanem), a także USG bolącego kolana.

Takie postępowanie pozwoli wstępnie odnaleźć przyczynę takich objawów. W razie potrzeby lekarz będzie mógł zdecydować o przeprowadzeniu dokładniejszej diagnostyki, jaką jest rezonans magnetyczny stawu.

Możliwe, że wspomniany okresowy ból w stawie kolanowym niezwiązany jest z poważniejszą przypadłością, a na przykład z nadwyrężeniem lub obciążeniem stawu. Często również stany zwyrodnieniowe łąkotki mogą powodować podobne objawy.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanie

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.