Jaka jest przyczyna tych bóli kolan?

Witam . Pisze do Państwa w sprawie długotrwałego bólu kolan. Zacznijmy od początku :W trakcie biegania doznałem bólu prawego kolana od strony zewnetrznej. (dodam ze , nie wykonałem wcześniejszej rozgrzewki oraz był to pierwszy bieg od dłuzszego czasu) Myślałem ze ból ustąpi więc dalej chodziłem do pracy i wykonywałem aktywość fizyczną (dodam ze moja praca jest specyficzna i wymaga dużej aktywośći fizycznej) po jakimś tygodniu zaczeło boleć drugie kolano , ból był tak jakby przeciązeniowy (ciepłe kolana , drzanie mieśni , oraz pulsującę kolana ) w domu stosowałem zimne okłady oraz ciepłe na kolana oraz stosowalem roznego rodzaju maści przeciw zapalne i przeciw bólowe-nic nie pomogło . Kolejno udałem sie na SOR w celu konsultacji lekarskiej , wykonano mi 2 zdj rtg ( dodatkowo na zdjeciach nic złego nie wyszło) oraz lekarz oglądnął kolano i stwierdził ze jest przeciązone lub pospinany mięsien itbs. Od tego czasu dalej uczęszczałem do pracy . Dwa tygodnie pózniej miałem konsultacje z ortopeda , poniewaz ból dalej towarzyszył , ortopeda po oglądnieciu kolana i zobaczeniu 2 zdj z rtg stwierdził ze nie widzi żadnego poważnego urazu ,(jedynie stwierdził ze kolano jest przeciążone) dwa dni pózniej zaczołem biegac i przy jakiś 2 km nagły ból w prawym kolanie od strony zewnetrznej ( dziwne ukłucia oraz nie mogłem wyjść po schodach oraz zejść) dzis jestem 2 dni po tym zdarzeniu i normalnie chodze czuje delikatnie ukłucie (czasami) dodam ze nie mam zadnych blokad w kolanie oraz obolalych i ciepłych kolan) Dziekuje za odpowiedz . Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan już pewną diagnostykę pod kątem sprawdzenia dolegliwości bólowych obu kolan. Prawdopodobnie, jeżeli na zdjęciach rentgenowskich nie wyodrębniono znaczących zmian, a lekarze specjaliści nie stwierdzili niczego niepokojącego, to nic niepokojącego powinno się dziać.

Możliwą przyczyną odczuwanego bólu w stawach kolanowych są przeciążenia podczas wykonywanej aktywności fizycznej. Zbyt intensywny trening bez wcześniejszego przygotowania mógł poskutkować takim stanem bólowym.

W razie braku poprawy można wykonać USG stawów kolanowych, a w ostateczności rezonans magnetyczny. Jednak o takim postępowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz.

Aby złagodzić dolegliwości bólowe powinno się ograniczyć aktywność powodującą przeciążenia stawów, a także poddać się właściwej fizjoterapii, jak laser, jonoforeza, czy krioterapia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanie

https://portal.abczdrowie.pl/usg-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-opis-badania-choroby https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-kolanowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.