Jaka jest szansa, że to ciąża pozamaciczna?

Witam!

Zadałam pytanie i uzyskałam na nie odpowiedź, ale mam jeszcze kilka rzeczy, które mnie nurtują w tej sprawie.

Przypomnę moje pytanie i odpowiedź lekarza: byłam dziś na USG ciążowym. Uwidoczniony jest pojedynczy pęcherzyk ciążowy, z widocznym pęcherzykiem żółtkowym i echem pojedynczego zarodka. CRL- 1,3mm, GS- 17mm, YS- 3,7mm, FHR- 90/min. Jest to 6 tygodniowa ciążą. Jednak lekarz zauważył dwa ciałka żółte w lewym i prawym jajniku. Denerwuje się, co to może oznaczać. Już raz poroniłam. Proszę o wytłumaczenie tych dwóch ciałek żółtych.

Odpowiedź lekarza: Jeżeli są dwa ciałka żółte to doszło do uwolnienia dwóch komórek jajowych. W przypadku jednego zarodka doszła do implantacji natomiast w przypadku drugiego mogła nie dojść do tego procesu. Niestety drugi zarodek mógł umiejscowić się poza jamą macicy co prowadzi do ciąży pozamacicznej. Dlatego wymaga Pani kontroli ginekologicznej.

Moje dalsze pytania są następujące: jeżeli byłaby to też ciąża pozamaciczna, to czy lekarz nie zauważyłby tego na tym USG w 6tyg? Czy jest inna możliwość co stało się z zarodkiem (mógł się wchłonąć?) lub jeszcze inne rozwiązanie? Czy lekarz mógł się pomylić? Pozostały opis USG: - trofoblast jednorodny - szyjka macicy prawidłowa - zatoka Douglasa wolna - jajnik lewy prawidłowy z widocznym ciałkiem żółtym - jajnik prawy prawidłowy z widocznym ciałkiem żółtym?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Tak jak wspomniała koleżanka w poprzedniej odpowiedzi występowanie dwóch ciałek żółtych świadczy o uwolnieniu dwóch komórek jajowych. Zobrazowanie jedynie jednego pęcherzyka ciążowego może świadczyć o:

1. niezapłodnieniu drugiej komórki jajowej. W takiej sytuacji drugie ciałko żółte podtrzymywane jest przez rozwijającą się ciążę.
2. zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy, niestety trudnym do zobrazowania w pierwszych tygodniach ciąży.
3. zagnieżdżenie zarodka poza jamą macicy.

Jak sama Pani widzi, opcji jest kilka. Niestety bez kontrolnego badania USG nie można powiedzieć, która sytuacja ma miejsce w Pani przypadku.

Odnosząc się do Pani ostatniego pytania-ciąże ektopowe rozpoznawane są w większości przypadków już w pierwszych tygodniach ciąży. Zobrazowanie jednego zarodka w jamie macicy może jednak uśpić czujność lekarza i utrudnić odnalezienie ewentualnego drugiego zarodka.

W obecnej sytuacji powinna Pani udać się na wizytę kontrolną u swojego ginekologa, który wykona powtórne, szczegółowe badanie USG.

Pozdrawiam.