Jaka może być przyczyna bólu podczas oddawania stolca?

Witam, Mam 20 lat i bardzo krępujący problem. Od kilku dni, podczas wypróżniania czuję specyficzny ból, który cechuje się nieprzyjemnym uczuciem rozrywania odbytu. Po prostu, mam wrażenie, jakby coś mi pękało zaraz przy odbycie. Dodatkowo, na papierze można zauważyć śladowe ilości jasnej krwi oraz przez kilkadziesiąt sekund, po skorzystaniu z toalety czuję swędzenie. Problem występuje tylko wtedy, gdy mój stolec jest duży i twardy. Czytałem na ten temat wiele artykułów i znalazłem informację, że w podobny sposób objawia się nowotwór, czy powinienem się tego obawiać? Jeżeli nie, to co mi może dolegać?

Lek. Michał Lenard

Przyczyn może być kilka, np. guzki krwawnicze, szczelina odbytu, czy nawet zmiany nowotworowe. Sugeruję wizytę u chirurga, lub proktologa, który Pana zbada, postawi diagnozę i zdecyduje o właściwym postępowaniu. Pozdrawiam!