Jaka może być przyczyna zielonych wód płodowych?

Czy wody płodowe mogą się nagle zrobić zielone? Mój poród zaczął się ok. godz. 12-tej, wody płodowe odpłynęły ok. godz.22.00 podczas ostatniej fazy porodu. Położna stwierdziła, że są one przejrzyste. Następnie po dwóch godzinach parcia wykonano mi cięcie cesarskie (przyczyna: wysokie proste stanie główki) i powiedziano, że wody płodowe były zielone. Czy to możliwe? Jeśli tak to jaka mogła być tego przyczyna?

Lek. Katarzyna Szymczak

Infekcja, przedłużający się poród, najczęściej występują u noworodków przenoszonych (po terminie porodu), które wcześniej oddały smółkę do worka owodniowego. Mogą też być skutkiem stresu wpływającego na płód - np. niedotlenienie przez zapętlenie pępowiną.
Pozdrawiam