Jaki jest stopień złośliwości tego mięsaka?

Witam, Przeszłam operację usunięcia macicy z szyjką i przydatkami. Czuję się bardzo dobrze. Otrzymałam wynik badania histopatologicznego i chciałabym zasiegnąć Państwa zdania co do wyniku. Otóż miałam mięśniaka dużego 8 cm, żadnych innych objawów aż do momentu bólu w dole brzucha i pleców. Decyzja szybka operacja usunięcia macicy z przydatkami oboma, wiek 50 lat. na opisie rozpoznanie histopatologiczne: macica 13x8x10 z mięśniakami wszystkich typów lokalizacyjnych o śr. 8cm.Największy guz kruchy dobrze ograniczony z wylewami krwi i ogniskami martwicy. Jajnik prawy 3x2x1,5 cm. torbielowato-lity. Jajowód swobodny o dł.5cm..Jajnik lewy 3x2x1,5, torbielowato-lity. Jajowód swobodny o dł.4 cm z torbielką o śr.1,5cm. Rozpoznanie: Sarcoma stromale endometrii gradus minoris(doam 8cm), haemorrhagicum et oedematosum. Leiomyomata multa corporis uteri. Metaplasia planoepithelialis endocervicalis. Adenomyosis focalis. Endometrium cum signis proliferationis irregularis. Csstis thecalutealis haemorrhagica ovarii dextri. Adenofibroma serosum parasalpingealis, focalis proliferans. Salpinges sine laeesionibus. Profil immunohisto-chemiczny guza: CD10 , h-caldesmon-, HMB45-,Ki67 /odczyn dodatni w mniej niż 10% jader komórkowych/.Low grade endometrial stromal sarcoma Aktywności mitotycznej nie napotkano. Stage p: IB/T1b/Figo-WHO2014/. Proszę o pomoc i radę, wiem że mięsak ale o jakim stopniu złośliwości? Czy są ośrodki lecznictwa które leczą ten typ mięsaka? Być może ktoś przeczyta i napisze o takim przypadku.

Powinna się Pani w tej sprawie skonsultować z onkologiem. Tu z opisu widać jedynie część obrazu. Trzeba popatrzeć na całość. Onkolodzy zajmują się dalszym prowadzeniem pacjentów w takich sprawach. Zwykle z takim wynikiem pacjent odbywa konsultację lekarską w ośrodku gdzie odbyła się operacja. Brak w Pani pytaniu daty. Być może już odbyła Pani taką konsultację, która zawsze powinna zakończyć się skierowaniem pacjenta czy to do ośrodka specjalistycznego czy wyznaczeniem kolejnych badań i wizyt kontrolnych. Z opisu wygląda to na wczesne stadium i to daje duże szanse na pełne wyleczenie.

Do czasu wyjaśnienia najlepiej czymś się zająć tak by nie mieć czasu się zamartwiać. Proszę jednak postępować zgodnie z zaleceniami i nie popaść w skrajność zignorowania sprawy.

Niepokój w takich sytuacjach jest normalną reakcją. Większość takich rozpoznań dobrze się kończy a przygnębienie może zostawić głębokie ślady.

Pozdrawiam

Robert Kulik