Jaki lekarz może wystawić skierowanie na badanie obecności mutacji genów BRCA1 i BRCA2?

Witam, Proszę o informację jaki lekarz może wystawić skierowanie na badanie obecności mutacji genów BRCA1 i BRCA2 tak żeby zrobić je bezpłatnie w ramach NFZ. Dodam że jestem po usunięciu złośliwego guza piersi. Chciałabym też aby te badania zrobiła córka jako osoba w grupie ryzyka. Czy lekarzem wystawiającym skierowanie musi być genetyk? Z góry dzię.kuję za odpowiedź

Magdalena Mroczek

Potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, ale może również przebadać się bez skierowania w ośrodkach, gdzie prowadzone są ministerialne programy profilaktyczne. Dla osób, u których w rodzinie występował rak piersi i jajnika test jest bezpłatny.

Każdy lekarz publicznej ochrony zdrowia: specjalista lub lekarz POZ ma prawo wystawić takie skierowanie. Genetycy chcą jednak zobaczyć i zbadać w Poradni PANIĄ A NIE PANI CÓRKĘ!