Jakie badania hormonalne powinna wykonać osoba z niskim libido?

Mam problemy z libido. Strasznie mi spadło. Zwiększa się tylko po alkoholu. Zrobiłam się oziębła dla mojego chłopaka. Nie chcę tak żyć, widzę, że robię mu przykrość. A przecież go kocham. Domyślałam się że mogę mieć coś z hormonami. Jakie hormony powinnam przebadać? I jak to się ma do cyklu miesiączkowego? Chcę też zbadać tarczycę. Nie chcę iść do lekarza bo nie jestem ubezpieczona. Chcę zrobić badania i dopiero pójść do lekarza (ginekologa?) Proszę o poradę co zbadać i jak się przygotować

Dzień dobry!

Jeśli ochota na seks pojawia się po alkoholu, to wskazuje to raczej na źródła psychologiczne - nie hormonalne.
Oczywiście, nie ma jednak przeciwwskazań do wykonania badań. Większość laboratoriów oferuje tzw. pełny profil hormonalny.
Następnie należy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem lub lekarzem seksuologiem.
Zawsze warto jednak w pierwszej kolejności skonsultować się z seksuologiem, a dopiero w drugim kroku wykonywać zalecone badania. Być może lekarz na podstawie wywiadu wykluczy przyczyny hormonalne (i okaże się bezzasadne wykonywanie tych badań) lub zaleci zupełnie inny rodzaj badań.

Pozdrawiam!

Witam Panią
Przyczyn spadku libido może być bardzo dużo.
Najczęściej mają one podłoże psychologiczne.
Biorąc pod uwagę fakt, że Pani libido „zwiększa się
tylko po alkoholu”, można wnioskować, że problem
jest natury psychologicznej.
Czasami do współżycia zniechęca strach przed nieplanowaną ciążą.
Bardzo często obniżone libido związane jest ze stresem i zmęczeniem.
Brak popędu, zwykle połączony ze stanem obniżonego nastroju,
może być również efektem zmian hormonalnych zachodzących
w kobiecym organizmie.
Warto zrobić badanie poziomu hormonów tarczycy.
Osłabione libido może być również skutkiem ubocznym
przyjmowanych leków lub środków antykoncepcyjnych
Jedną z często występujących przyczyn osłabionego libido
są też kłótnie, niewyjaśnione spory czy ukryty żal do partnera.
Barierę psychiczną stanowią też lęki, kompleksy,
przykre doświadczenia z przeszłości.
Czasami unikanie współżycia jest jednym z pierwszych
objawów depresji a także nerwicy.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji.
Zachęcam Panią do psychoterapii.
Terapeuta dotrze do źródeł Pani „niedyspozycji” i dobierze
odpowiednią technikę, dzięki której problem zostanie rozwiązany.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl