Jakie badania przed planowaniem ciąży u 38-latki?

mam 38 lat i chciałabym zajść w ciążę ale boję że urodzę chore dziecko bo mój tryb życia nienależy bardzo zdrowego,dlatego mam pytanie czy są jakieś badania które stwierdzą że mój organizm jest zdrowy i jeszcze zdolny do ciąży

Lek. Marta Gryszkiewicz

Najważniejsze badanie to - morfologia krwi - określenie poziomu hemoglobiny oraz pośrednio poziomu żelaza oraz suplementacja kwasu foliowego już na 3 miesiące przed planowaniem ciąży. Przez cały pierwszy trymestr żelazo wraz z kwasem foliowym należy suplementować w odpowiednich (w zależności od wyników badań) dawkach. Po zajściu w ciążę niezbędne jest monitorowanie przebiegu ciąży pod okiem stałego ginekologa i rozszerzona diagnostyka prenatalna z uwagi na wiek (powyżej 35 r.ż.).